افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه را اعلان کند!

با وجود تأکید حکومت بر ادامه کار در خصوص مشخص سازی زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، معاون مشران جرگه افغانستان می‌گوید که تاریخ برگزاری این انتخابات باید هرچه عاجل اعلان شود.

 

محمد اعلم ایزدیار روز گذشته در جلسه عمومی مشرانو جرگه هشدار داد که سهل انگاری و تأخیر در برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، سبب ایجاد جنجال در افغانستان خواهد شد.

 

وی گفت:

 

” تأخیر در این روند سبب مأیوسی مردم و ایجاد جنجال ها از جهت‎های مختلف در افغانستان می‎شود، من امیدوارم که دولت به وعده‌اش در این خصوص عمل بکند و هر چه زود تر برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، اقدام کند.”

 

به اساس ماده ۸۳ قانون اساسی افغانستان، دوره کاری ولسی جرگه پنج سال می‌باشد و در ماه سرطان سالجاری باید اعضای جدید به کار آغاز می‎کردند.

 

اما گفته می‎شود که به دلیل موجودیت مشکلات در قوانین انتخاباتی، انتخابات ولسی جرگه برگزار نگردید و به اساس یک فرمان رییس جمهور، این انتخابات تا زمان نا معلومی به تعویق افتاده است.

 

تا حالا حکومت تبصره تازه در رابطه به خواست مشرانو جرگه نکرده، اماقبلاً کمیسیون انتخابات افغانستان گفته بود که اگر حکومت اراده داشته باشد این انتخابات باید در اوایل سال ۱۳۹۵ هجری شمسی برگزار گردد.

 

در این حال شماری از سناتوران می‌گویند که تأخیر در برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، مأیوسی مردم را بیشتر می سازد.

 

گل احمد اعظمی یکی از این سناتوران می‌گوید:

 

” تأخیر در برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی مرگ دیموکراسی است، بناءً تقاضای ما اینست که کمیسیون های انتخابات و اصلاحات انتخاباتی و رهبران حکومت دیگر وقت و زمان برگزاری انتخابات را به تعویق نه اندازند و باید صدای خود را بلند کنیم تا وقت و زمان برگزاری انتخابات هرچه عاجل روشن شود.”

 

ولسی جرگه، نهادهای انتخاباتی و فعالان جامعه مدنی نیز از حکومت خواسته اند تا هرچه زودتر زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را مشخص سازد.

 

خواستیم در این باره نظر تازه مسوولان و مقامات حکومت را داشته باشیم، اما با تلاش‌های زیاد موفق نشدیم.

 

اما قبلاً معاون سخنگوی ریاست اجراییه حکومت گفته بود، تا زمانیکه اصلاحات لازم در کمیسیون‌ها و نظام انتخابات به میان نیاید، تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه روشن نخواهد شد.

 

تحلیلگران افغان تأکید دارند، اگر حکومت واقعاً می‌خواهد که باورمندی مردم را به دیموکراسی حفظ کند باید تمامی انتخابات را که یک پروسه مردم سالاری است، مطابق به قانون در زمان تعین شده‌اش و به گونه شفاف برگزار کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار