افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

حکومت خبرنگاران را تهدید و تحقیر می کند!

هر زمان خبرنگاران گزارش های را مبنی بر موجودیت فساد اداری و سوء استفاده وظیفوی در ادارات دولتی نشر می‌کنند به گونه از درون حکومت مورد تهدید قرار می‌گیرند.
خبرنگاران و مسئولین جامعه مدنی در غور دیروز طی یک نشست خبری از وضعیت نا مناسبِ که علیه خبرنگاران در این ولایت وجود دارد سخت شکایت کردند.

این خبرنگاران حکومت را متهم به عدم حمایت از آزادی بیان نموده و تأکید داشتند که هر زمان خبرنگاران گزارش های را مبنی بر موجودیت فساد اداری و سوء استفاده وظیفوی در ادارات دولتی نشر می‌کنند به گونه از درون حکومت مورد تهدید قرار می‌گیرند.

به گفته این خبرنگاران حکومت به جای اینکه از آنها حمایت کند به تهدید و تحقیر آنها می‌پردازد که ادامه این کار آنها را وادار به ترک این مسلک خواهد کرد.

غوث محمد الکوزی مسئول انجمن ادبی خبرنگاران در حوزه غرب می‌گوید، عدم دسترسی به اطلاعات از سوی مقامات حکومتی، تهدید از سوی اقوام وابسته به مسئولین حکومتی و همچنان تحقیر از جمله بزرگترین چالش های فرا راه رسانه‌ها و خبرنگاران در غور پنداشته می‌شود.

وی گفت:

” متأسفانه خبرنگاران در غور به وضعیت بسیار بدی قرار دارند و اگر از سوی مقامات و نهاد های حامی رسانه ها توجه صورت نگیرد ضمن اینکه مخالفین تلاش دارند حتی حلقات در داخل حکومت هم در سدد از بین بردن آزادی بیان و نقض آن هستند.”

محمد یاسین آژند خبرنگار تلویزیون دولتی در غور نیز یکی از کسانی است که به گفته اش بارها مورد تهدید و تحقیر قرار گرفته است.

آقای آژند که از وضعیت فعلی اش احساس خطر می‌کند می‌گوید که وی بعد از آنکه گزارش های اختلاس در یک اداره دولتی را در صفحه فیسبوکش نشر نموده است از سوی اقوام این مقام دولتی تهدید به مرگ شده است.

آقای آژند ادامه کار خبرنگاری را در این ولایت برایش خطرناک توصیف می‌کند:

” بیشترین درد سر وقتی برای ما پیدا می‌شود که فساد های بسیار آشکار را برملا می‌سازیم و از سوی شماری از مقامات دولتی که به یک گروه مسلح روابط دارد اگر در باره گروه وی و یا طالب مورد حمایت وی گزارش و خبر نشر کنیم مورد تهدید قرار می‌گیریم که خود من تهدید به مرگ شده ام.”

از سوی هم سید عمر سعیدی مسئول رادیو خصوصی سرحد همچنان یکی از اشترک کننده های این نشست خبری بود.

آقای سعیدی می‌گوید، تلاش های از سوی بعضی مقامات دولتی در این ولایت برای خفه نمودن صدای آزادی بیان جریان دارد و این وضعیت برای خبرنگاران نگران کننده می‌باشد.

وی افزود:

” مه به عنوان مسئول یک رسانه وضعیت موجود را بسیار نگران کننده می‌بینم زیرا در هر خبری منافع یک فرد در خطر مواجه می‌شود و او تلاش می‌کند از هر راه ممکن به تهدید و تحقیر خبرنگاران بپردازد که نمونه اش بسیار است.”

از سوی هم نهاد های جامعه مدنی در غور نیز وضعیت موجود را در برابر خبرنگاران دور از تحمل عنوان می‌کنند.

خدایار واقف مسئول جامعه مدنی در غور می‌گوید، عدم اراده قوی برای مبارزه با فساد اداری، قومی شدن بیش از حد ادارات دولتی، تسلط مخالفین مسلح دولت در بیشتر از جغرافیای غور و همچنان عدم شریک ساختن اطلاعات از سوی حکومت سبب بدتر شدن وضعیت خبرنگاران شده است.

وی گفت:

” از یک طرف تسلط بیش از حد مخالفین بالای جغرافیای غور از سوی دیگر ندادن اطلاعات از سوی مقامات و باورنداشتن شان به مبارزه علیه فساد همه دلایلی است که مانع کار خبرنگاری و اطلاع رسانی می‌شود.”

از سوی دیگر، عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور مشکلات خبرنگاران در این ولایت را تائید کرده، گفت که تهدیدات در برابر کار خبرنگار شاید وجود داشته باشد، اما تا حال کدام شکایت رسمی از سوی خبرنگاران به مقام ولایت نرسیده است. در صورت دریافت چنین شکایت از سوی خبرنگاران در مورد اجراآت اصولی صورت خواهد گرفت.

این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که به تازه‌گی رئیس جمهور افغانستان فرمان را جهت همکاری بیشتر وهمچنان امنیت بهتر خبرنگاران در کشور صادر کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار