افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

حکومت حکم طالبان محکوم به اعدام را عملی کند

اعدام

 

حزب مشارکت ملی افغانستان از حکومت می‌خواهد تا افراد را که از سوی محاکم سه گانه کشور به اعدام محکوم اند هرچه زودتر اعدام کند.

 

این خواست را نجیب‌الله کابلی رئیس این حزب روز گذشته در نشستی که از سوی فعالان مدنی به هدف حمایت از نیروهای امنیتی افغان در کابل راه اندازی شده بود مطرح کرد.

 

وی گفت که همه روزه ده‌ها تن از عساکر ارگان‌های امنیتی کشور که برای دفاع از خاک شان در سنگرها بسر می‌برند، از سوی مخالفان مسلح حکومت از بین برده می‌شوند.

 

آقای کابلی با تأکید بر اینکه قاتلین نیروهای امنیتی افغان باید اعدام شوند افزود:

 

“پلچرخی از طالب پر است اگر روزانه که ۵ یا ۱۰ تن آنان اعدام شوند که مردم افغانستان حد اقل اعصاب شان آرام شوند به مردم افغانستان آنقدر جفا کرده این طالبان در پلچرخی استند اگر آنان را در یک روز هم اعدام کنند مردم از آن استقبال می‎کند باید رئیس جمهور افغانستان تحت فشار دنیا نرود بلکه بیبیند که مردمش این را می‎پذیرد.”

 

در نشست که به حمایت از نیروهای امنیتی افغان راه اندازی شده بود، حملات مخالفین مسلح علیه منسوبین حکومتی تقبیح شده و حمایت از نیروهای امنیتی مکلفیت هر افغان عنوان شد.

 

این درحالیست که حکومت افغانستان حدود ۲۰ روز قبل حکم اعدام را بر شش تن از طالبان مسلح که از سوی محاکم سه گانه کشور به اعدام محکوم شده بودند، تطبیق کرد.

 

پس از آن سازمان عفو بین‎الملل ابراز نگرانی کرده گفت که در نهاد های عدلی و قضایی افغانستان برخی مشکلات موجود است و از حکومت این کشور خواست تا روند اعدام را متوقف سازد.

 

در عکس‎العمل به آن، گروه طالبان مسلح نیز هشدار داد که اعدام افراد آنان توسط حکومت، نتیجه ناگوار در پی خواهد داشت و آنان انتقام خواهند گرفت.

 

طالبان مسلح همچنان گفتند که حمله انتحاری بر موتر حامل کارمندان محکمه استیناف ولایت میدان وردک که در آن ۱۱ تن کشته شدند، در واکنش به اعدام شش تن از زندانیان آنان انجام شده‎است.

 

در این حال حکومت افغانستان می‎گوید که هر تصمیم در زمینه اعدام مجرمین طبق قانون اساسی کشور اتخاذ خواهد شد.

 

دوا خان مینه‎پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری در این مورد گفت:

 

“قضا مستقل است تصمیم قضا مطابق به قانون اساسی و سایر قوانین است هر تصمیم که قوه قضایه راجع به مجرمین بگیرد رئیس جمهور قبول دارد و مطابق به قانون روی آن اجراأت خواهد کرد.”

 

مقامات افغان می‎گویند که برای مجازات مجرمین قوانین موجود است و در صورت اثبات جرم بالای همه یکسان تطبیق خواهد شد.

 

حکومت افغانستان پس از آن اقدام به اعدام محکومین طالبان مسلح کرد که در ۳۱ ماه حمل سال جاری طی یک حمله خونین در کابل ۶۴ تن کشته و حدود سه صد و پنجاه تن دیگر زخم برداشتند.

 

اما مشخص نیست که آیا اعدام طالبان مسلح در کاهش جنگ در افغانستان تأثیر خواهد داشت یا نه؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار