افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت به دستور خارجی ها حامی طالبان است

همزمان با هشدار مجلس نمایندگان از مبدل شدن شمال به وزیرستان نبرد در قندوز جریان دارد. طالبان در نقاط مختلف قندوز حمله کرده اند که این حملات تا ناحیه هشتم این شهر رسیده است. شنیده می شود که ولسوالی های قلعه زال و امام صاحب در تصرف طالبان است. درکنار نبرد در ولایت قندوز ولایت های بدخشان، تخار، سرپل، فاریاب، سمنگان، بادغیس، غزنی، هلمند،ننگرهار و زابل نیز در کام نا امنی ها فرو رفته اند. رییس مجلس نمایندگان با هشدار وضعیت بد امنیتی در شمال تاکید نموده که اگر تدبیری سنجیده نشود، شهرهای افغانستان یکی از پس از دیگری سقوط خواهد کرد. در جبهات نبرد چه می گذرد و سران حکومت چه تدبیری برای آن دارند؟

 

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: طالبانی که در دوره مجاهدین به کشور حمله ور شدند بسیار قدرتمند بود. طالبان فعلی نسبت به آن زمان قدرت بسیار کمی دارند و تعدادشان هم بسیار کمتر است. اشرف غنی طالبانی را که امروز وجود دارند به دروازه های شهر آورده است. حامد کرزی هم در دوره پیش به آنها حیاتی دوباره داد. والی قندوز هم با آنها همکاری می کند.

 

وی اظهار می کند که اراده ای در دولت برای مقابله با طالبان وجود ندارد و افزود: اشرف غنی هنوز هم طالبان را دشمن نمی داند و آنها را مخالفان سیاسی خطاب می کند. حتی از مردم افغانستان خواسته است که از آنها عذرخواهی شود. رییس جمهور دستور نمی دهد که اردوی ملی در مقابل آنان همانطور که مردم را می کشند ایستادگی کنند و بجنگند. همین اشرف غنی تا به حال ده ها زندانی از طالبان را آزاد کرده است. ملا مجاهد را که در قندوز دستگیر شده بود و یک قاتل و آدم کش از طالبان بود را رها کرده است.

 

پیمان در خصوص جنگ در شمال اظهار کرد: تشویش و نگرانی ها از سیاستی است که غرب و پاکستان به خاطر طالب نوازی و کشیدن جنگ در سرحدات آسیای میانه به انتقام اوکراین می خواهند جبهه را به شمال ببرند. در آنجا استراتژی جنگ هم تغییر کرده است. تغییر استراتژی همین است که پاکستان از ملامت پرورش طالبان رها می شود چرا که نام طالبان را به داعش تغییر داده اند.

 

این نماینده مجلس برخی از سران حکومت را طرفدار طالبان می داند و می گوید: متاسفانه در حکومت پالیسی دشمنی با طالبان وجود ندارد. آنقدر نوازش در برابر طالبان وجود دارد که برخی افراد نفوذی در اردو و پولیس همکاران نزدیک طالبان هستند و به آنها سلاح و مهمات می دهند. اگر حکومت واقعاً می خواهد در برابر طالبان بجنگد چرا افرادی که دیروز با طالبان جنگیدند در صحنه وجود ندارند. حکومتی ها در نیروهای امنیتی چند پولیس را فرمانده معین می کنند و در راس هم کسی را انتخاب می کنند که خود به نوعی طالب است.

 

وی در خصوص اوضاع بد کشور گفت: امروز ده ها هزار زن و کودک است که در دشت ها زندگی می کنند. مال و اموال آنها در سال دو یا سه بار چپاول می شود. صد ها نفر دراین شهرها کشته می شود. حکومتی ها خوشحال از این هستند که مراقب شهرها هستند تا سقوط نکنند. این اوضاعی که وجود دارد پس چیست؟

 

پیمان ادامه داد: در سطح رهبری دولت همگی طرف دار طالبان هستند. اشرف غنی طالبان را تروریست نمی داند و با این خطاب کردن ها فرزندان مظلوم مردم را می کشند. حتی در حکومت هم بر سر اینکه طالبان را چه بخوانند توافق ندارند. علومی وزیر داخله آنها را دشمن می خواند اما رییس جمهور می گوید که باید از طالبان عذرخواهی کنیم.

 

این نماینده مجلس در خصوص ناامنی در قندوز ابراز کرد: والی قندوز در اولین روزهایی که آمد، به مردم وعده داده بود که اگر من نتوانستم امنیت را بیاورم استعفا می دهم. حالا که طالبان به دروازه های شهر آمده و آنجا را نا امن کرده است چرا وی استعفا نمی دهد. چرا که وی با این گروه همکار است. حالا برای توجیه این کار چه می کند؟ سران پشتون را جمع آوری کرده و می گوید شما در این شهر در اقلیت هستید و من برای احقاق حق شما آمده ام به این ترتیب می خواهد نفاق را در میان اقوام به وجود آورد.

 

وی رییس جمهور را در این اوضاع دخیل می داند و می گوید: اشرف غنی با وجود اینکه به مردم وعده داده بود که با مشورت آنها والی را معین کند، یکشبه به قندوز رفته و والی آنجا را معین کرده است. این انتخاب هایی است که از طرف خارجی ها به آنها دیکته می شود و وطن را به بحران و بدبختی می برند.

 

پیمان در پایان گفت: اگر حکومت واقعاً طالبان را دشمن می داند مردم را در برابرش بجنگاند. با نوازش هایی که طالبان از جانب حکومت می شوند مردم کشته می شوند. با رها کردن زندانیان باعث شدند که آنها دوباره به جان مردم بیفتند. رییس جمهور حتی در کاخ سفید هم گفته است که باید از طالبان معذرت خواهی شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار