افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

حکومت به داعش مجوز داد!

بنابر راپورات رسیده، گروه شبه‌نظامی وابسته به داعش فعالیت خود در جنوب کشور را با موافقت حکومت وحدت ملی آغاز کرده است!
عبدالجبار قهرمان عضو سابق ولسی جرگه و نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور عملیاتی هلمند سال گذشته به ریاست‌جمهوری پیشنهاد کرده بود تا گروه شبه‌نظامی در ساختار ریاست امنیت ملی ایجاد شود تا با نفوذ در میان مخالفان مسلح دولت با آنها بجنگد.

وی در این باره گفت: ریاست‌جمهوی با پیشنهاد وی موافقت کرده و این گروه تشکیل یافته و در واقع این گروه متشکل از افراد امنیت ملی است.

عبدالجبار قهرمان مدعی شد که طالبان در پی بدنامی این گروه مسلح با تبلیغات در مورد آنها هستند تا دولت را مجبور به منحل کردن این تشکیلات کند.

وی افزود: در صورت بروز مشکلات، مردم می‌توانند از این گروه به ریاست امنیت ملی افغانستان شکایت کنند.

نماینده ویژه رییس‌جمهور در هلمند مدعی شد که این گروه مسلح در این اواخر دستاوردهای مهمی در این ولایت داشته‌اند.

اما از سویی هم برخی از منابع محلی مدعی هستند که این گروه شبه‌نظامی موسوم به سونگریان در واقع با افراد وابسته به داعش و طالبان انشعابی در این ولایت ارتباط دارند.

در حالیکه نتیجه تشکیل گروه‌های شبه نظامی سبب پیچیدگی بیشتر در بحران جاری افغانستان شده اما گفته می‌شود که ریاست امنیت ملی در پی گسترش این تشکیلات به سایر ولایت‌های ناامن در جنوب و شمال افغانستان است.

برخی از کارشناسان معتقد بر این بوده که با وجود گروه‌های مخالف مسلح که در هلمند درگیر جنگ با دولت هستند، ایجاد گروه‌های شبه نظامی دیگری از سوی دولت کابل سبب تشدید ناامنی و بحران در افغانستان می‌شود.

این در حالی صورت می‌گیرد که برخی از مقامات دولت محلی در هلمند مدعی هستند که رهبران نهادهای امنیتی افغانستان و برخی از وزرا به دلیل فساد مالی از طریق فروش تجهیزات، مواد سوختی و عساکر سایه برای تداوم جنگ در هلمند تلاش دارند.

برخی رسانه ها نیز ماه گذشته راپور دادند که در جنگ هلمند علاوه بر مقام‌های محلی، وزرا، معاونان و روسای نهادهای امنیتی و جنرال‌های نظامی در تداوم نبرد هلمند به‌گونه مستقیم دست دارند.

برخی از کارشناسان معتقد هستند که حکومت وحدت ملی با ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی غیرقانونی پیچیدگی جنگ در افغانستان را افزایش می‌دهد زیرا افغانستان در گذشته تجارب تلخی از موجودیت گروه‌های مسلح نامسئول که مرتکب جنایات بشری شده‌اند، دارند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار