افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

حکومت به اقلیت های مذهبی کشور توجهی نمی کند/ آزار واذیت هندوها در غزنی

هندو

شماری از سیک ها و هندوهای ولایت غزنی از عدم توجه حکومت به آنها گلایه دارند.

هندوهای شهر غزنی می گویند: اطفال آنها در مکتب های غزنی مورد آزار واذیت قرار می گیرند و حکومت باید برای اطفال آنها مکتب های جداگانه درست کند، تا اطفال آنها از آموزش باز نمانند.

آنها می گویند، ما می خواهیم که اطفال ما در آینده داکتر، انجنیر، اقتصاد دان و حقوقدان شوند، اما آزار و اذیت دیگر متعلمان در مکتب ها سبب می شود که اطفال آنها از درس دلسرد شوند.

یکی از این متعلمان به نام سنیپال سینگ که 16 سال سن دارد، گفته است، که او در مکتب های دولتی و خصوصی با رفتار زشت دیگر متعلمان مواجه می باشد.

او در ادامه افزوده است، که هندوها خاصتاً سیک ها از سوی متعلمان دیگر لت و کوب و یا هم بازشت ترین الفاظ مورد توهین قرار می گیرند.

او گفته است، که به آنها گپ های بد و بیراه زیاد می گویند و می گویند، که شما کافر هستید و همرای شما زنده گی کردند حرام است.

در همین حال مهیش یکی دیگر از متعلمان می گوید، او در اثر رفتار بد، با مکتب خداحافظى کرده و به مندر(عبادتخانۀ آنها) درس مى خواند.

او گفت: افرادى که اقتصاد خوب دارند، اولادهاى خود را در مکتب های خصوصى شامل می کنند؛ اما در آنجا نيز با رفتار زشت مواجه مى شوند.

او گفت، که در مندر، براى آنها تنها زمينۀ آموزش مذهبى مساعد است؛ اما مجبور است که تنها آموزش مذهبى خود را کسب نمايند.

اين در حالى است که چند سال پیش نيز يک مکتب کوچک براى سيک ها و هندوها در شهر غزنى ساخته شده بود؛ اما يک مرمى هاوان بر آن اصابت نمود و تخريب شد.

هندوها و سیک های غزنی گفته اند، اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، آنها دست به اعتراض مدنی خواهند زد.

در حال حاضر نزدیک به 600 خانواده هندو و سیک در ولایت های مختلف افغانستان زنده گی می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار