افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

حکومت افغانستان سخنگوی طالبان شده است

دولت افغانستان که در مذاکرات اخیر میان طالبان و آمریکا به حاشیه رانده شده است از هر طریقی سعی در نشان دادن مخالفت شدیدش با آمریکا را دارد.
ایالات متحده آمریکا که بعد از شکست خوردن عملیات های نظامی ده ساله در افغانستان از انجام فعالیت های نظامی ناامید شده اند برای مطرح کردن القاعده و طالبان منحیث یک تهدید جهانی به کشورهای دیگر، طرح مذاکره با طالبان را فراروی افغانستان قرار داده است.

در حالی که برخی می گویند موضع گیری هایی که طالبان در قبال آمریکا برای توجیه عملیات های هراس افکنی خود باید بیان کنند را دولت افغانستان متقبل شده است و خود موضع گیری های ده ساله طالبان در برابر آمریکا را به دلیل نقض حاکمیت ملی افغانستان، زیر پا گذاشتن قانون اساسی، کشتن مردم ملکی و هدف قرار دادن مردم بیگناه در عملیات های شبانه عنوان کرده اند.

همچنین عده ای از تحلیلگران بر این باورند اگر ایالات متحده آمریکا خواهان وارد کردن طالبان و سهیم ساختن آنان به دستگاه قدرت میباشند در ابتدا باید نقد سیاسی مطرح شده و فعالیت های طالبان از زبان خودشان تعریف و توجیه شود و همچنین دلیل گذار طالبان از تروریزم به دوست مشخص گردد. هر چند که به علت ضعف حکومت و حامیان طالبان قدرت محاکمه آنان در کشور وجود ندارد.

اقدامات ضد و نقیض اخیر دولت افغانستان و آمریکا مردم را بر سر دوراهی قرار داده است.
اگر طالبان دشمن آمریکا نیست پس معنای عملیات های شبانه چیست؟
داشتن زندان در بگرام برای نگهداری چه افرادی است؟
و در حالی که دولت افغانستان بیان میکند آمریکا در صورت ادامه فعالیت های شبانه اشغالگر است موضع گیری طالبان را پیش رو گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار