افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت اراده ای برای مقابله با طالبان ندارد

وقتی اراده جدی برای مبارزه با یک جریان تروریستی وجود نداشته باشد، وقتی نیروهای امنیتی ما به تنگ می آیند و می گویند، ما پس از مدتها هنوز دستور حمله و بازپس گیری یک شهر را نداریم.

 

قندوز دوباره به تصرف نیروهای دولتی در آمد و طالبان عقب نشینی کردند اما جنگ در قندوز به صورت پراکنده ادامه دارد و ولایات همجوار قندوز همچنان در خطر و تهدید قرار دارد. شدت این جنگ در بغلان بیشتر است. با توجه به وضعیت کنونی چه سرنوشتی در انتظار افغانستان خواهد بود؟ چه کسانی باعث به وجود آمدن این اوضاع شده اند؟

 

آثار حکیمی فعال جامعه مدنی در برنامه «آماج» گفت: در طی چهارده سال، پس از سقوط طالبان یک روند پیوسته پیش آمده که به گونه ای از طالبان قباحت زدایی شود. به گونه ای طالبان بچه های وطن یا بچه های افغان خوانده شوند، برادر خوانده شوند و بیایند این جنگی را که یک طرف آن تروریزم است، در مولفه های قومی بگنجانند. در حالیکه تروریزم قوم و تبار و منطقه نمی شناسد.

 

وی معتقد است حکومت اراده ای برای مقابله با طالبان ندارد و افزود: وقتی اراده جدی برای مبارزه با یک جریان تروریستی وجود نداشته باشد، وقتی نیروهای امنیتی ما به تنگ می آیند و می گویند، ما پس از مدتها هنوز دستور حمله و بازپس گیری یک شهر را نداریم، اینها تماماً حکم می کند که نیروهایی هستند که در جاهایی از تصمیم گیری حضور دارند و مانند یک ستون پنجم عمل می کنند و از این وضعیت پیش گیری نمی کنند.

 

حکیمی ادامه داد: هنگامی که معاون اول رییس جمهور افغانستان به شمال رفت تا با طالبان بجنگد، از همان ستون پنجم و از درون ارگ صدا برآمد که آنها رفته اند و نسل کشی می کنند. سه شب قبل همه شاهد بودند که میرعلم یکی از فرماندهان جهادی از قندوز به عنوان فردی که مطرح هست، اعلام کرد که در زمان حکومت آقای کرزی آقای خرم و آقای احمد و محمود جمعی از مردم را با همان تعلقاتی که دارند مسلح کردند و امروز سقوط قندوز ناشی از آن می شود.

 

این فعالی جامعه مدنی در خصوص سقوط قندوز گفت: عمر صافی به عنوان والی قندوز معرفی شد، هم پشتون، هم تاجیک، هم هزاره و هم ازبک قندوز اعتراض کردند که این فرد نمی تواند مدیریت قندوز را انجام دهد. هیچ کس از حکومت گوش نکرد، تا اینکه ارگ ناگزیر شد، پس از سقوط قندوز معاون والی را سرپرست اعلام کرد. اینها همه نشان دهنده این است که اراده ای برای امن و برای رفاه مردم افغانستان وجود ندارد.

حکیمی اظهار کرد از درون حکومت از طالبان حمایت می شود و افزود: همه مردم افغانستان می خواهند که بدون تعصبات قومی در کنار هم زندگی کنند و همه با هم برابر و برادر باشند اما وقتی متاسفانه از درون حکومت برای قومیت گرایی زمینه سازی می شود، طالب می تواند در قندوز به مردم تجاوز کند جوانان را به رگبار ببندد، جنایتهای جنگی و بشری را مرتکب شود، امروز به خاطر تعلق قومی حکومت، یک نماینده به مجلس می آید و تمام کارهای این طالبان را تبرئه می کند. اعتراض امروز مردم افغانستان، اعتراضی به کم کاری دولت افغانستان بود و اینکه پس گرفتن قندوز کافی نیست. باید عملیات پاکسازی از طالبان در تمام شمال افغانستان انجام شود.

 

وی در خصوص راه حل بیرون آمدن افغانستان از این بحران گفت: اگر دولتمردان افغانستان می خواهند در افغانستان زندگی کنند و کم کاری های گذشته شان را تا حدودی جبران نمایند باید مسوولان امنیتی فعلی را برکنار کنند و به جای آنها کسانی را بیاورند که واقعاً تعهد و دلسوزی دارند. اگر مسوولان امنیتی ما با طالبان همکاری نکنند، به طور یقین طالبان توان رویارویی با نیروهای قهرمان ما را ندارند.

اگر مردم ما بسیج شوند و اراده جنگ داشته باشند، از سرزمین شان دفاع می کنند و بی شک دیگر طالب قدرتی نخواهد داشت. مردم در کنار نیروهای امنیتی شان قرار دارند. فقط این رهبران حکومت وحدت ملی هستند که باید تکانی به خود بدهند و افراد بی کفایت را مجازات کنند و از قهرمانانشان در برابر دشمنان دفاع کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار