افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت اراده ای برای از بین بردن طالبان و داعش در افغانستان ندارد

متاسفانه این حکومت است که اراده ای برای از بین بردن طالبان و داعش در افغانستان ندارد. حلقه های تصمیم گیرنده در ارگ اجازه نمی دهند که رییس جمهور برنامه ای برای مبارزه با طالبان و داعش داشته باشد.

 

داعش تبدیل به تهدیدی بزرگ برای افغانستان شده است. اتحادیه اروپا مبارزه با داعش در افغانستان را نیازمند یک راهبرد جدید می داند. غربی ها بر این باور هستند که نباید تجربه سوریه و عراق در موضوع مبارزه با داعش تکرار شود. آیا اقدامات عملی از سوی غربی ها برای مبارزه صورت می گیرد؟

شاه احمدفیضی غوریانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بازنگاه» گفت: گمان نمی رود که داعش بتواند جای پای محکمی در میان مردم افغانستان برای خود پیدا کند. چرا که مردم طالبان را دیده اند و کارهای آنان را مشاهده کرده اند. آنها با طالبان همراه نشده اند پس با داعش به هیچ عنوان همراه نمی شوند. می بینیم که داعش بیش از یکسال در افغانستان شروع به فعالیت و سربازگیری کرده اما پیشرفت خاصی نداشته است.

 

وی ادعای مبارزه آمریکا با داعش را دروغی محض خوانده و افزود: در پروژه کلانی که از سوی غرب مدیریت می شود امکانات زیادی به داعش داده می شود. چندین کشور غربی در این پروژه شریک هستند. غربی ها دروغ می گویند که ضد داعش هستند. چرا که اگر بودند آنها را از بین می بردند. کاروان های داعش در داخل عراق راه می روند، صدها موتر و تانک از آنها آزادانه در گردش هستند و به سوریه حمله می کنند. این هفته روسیه عملاً شروع به مبارزه با داعش کرده است اما چرا غربی ها این کار را نمی کنند؟ چرا از پاکستان جلوگیری نمی کنند که داعشی ها را به افغانستان نفرستند؟ جنگی که در افغانستان جریان دارد، جنگ با طالبان و داعش نیست. جنگی است که استخبارات پاکستان و کشورهای غربی آن را رهبری می کنند.

به باورغوریانی، اراده ای برای مبارزه با تروریست در حکومت وجود ندارد و افزود: زمینه رشد داعش در میان مردم افغانستان کم است اما متاسفانه این حکومت است که اراده ای برای از بین بردن طالبان و داعش در افغانستان ندارد. حلقه های تصمیم گیرنده در ارگ اجازه نمی دهند که رییس جمهور برنامه ای برای مبارزه با طالبان و داعش داشته باشد. اگر حکومت تصمیم بگیرد با تروریست ها مبارزه کند از عهده این کار بر می آید اما متاسفانه این کار را شروع نمی کند. اگر نگاهی به میدان هوایی کابل بیندازیم بیش از پنجاه طیاره جنگی در اختیار داریم اما وقتی در جنگ سربازان ما شهید و مجروح می شوند طیاره ای وجود ندارد که آنها را به بیمارستان انتقال دهند. امکانات و ظرفیت های بسیاری چه از نظر نیروهای انسانی و چه تجهیزات در کشور ما وجود دارند اما مشخص نیست به چه دلیلی رییس جمهور اجازه استفاده از آنها را نمی دهد؟ آیا می خواهد نیروهای امنیتی توان مقابله با طالبان را نداشته باشند؟ آیا از این طریق با طالبان همکاری می کند؟

 

وی در خصوص جایگاه تمویل داعش گفت: داعش و طالبان دو گروه مجزا هستند اما منبع و جایگاه تولید و تمویل آنها یکی است و برای یک هدف مشترک کار می کنند. آنها دو گروه هم نظر و هم رای هستند. برخی ها معتقد هستند که داعش آمده تا طالبان را از بین ببرند اما اینطور نیست. چنین هدفی برای آنها تعیین نشده است. بلکه برنامه، این است که طالبان به تدریج لباس خود راتغییر دهند و به داعش پیوند بخورند. این موضوع برای ما بسیار خطرناک است. دولت افغانستان باید شروع کند و تا آنها رشدی بیشتر نکرده اند این گروه را در نطفه خفه کند و از بین ببرد. جای سوال است، باوجودیکه رییس جمهور و رییس اجرایی می دانند که چه کسانی در حکومت ستون های پنجم هستند و برای استخبارات پاکستان و کشورهای بیگانه کار می کنند اما متاسفانه هیچ اقدامی برای برکناری آنها نمی کنند.

 

نماینده مجلس ادامه داد: جنایتی که در قندوز رخ داد، توسط همین ستون های پنجم اتفاق افتاد و مشخص شد چه کسانی خاینان ملی هستند اما بازهم رهبران ما به خود نیامدند و همچنان وجود آنها را در حکومت پذیرفتند. امیدوارم سران حکومت وحدت ملی کمی هم به ملت فکر کنند و اجازه ندهند فاجعه قندوز تکرار شود، اجازه ندهند داعش هم در افغانستان قدرت بگیرد، چرا که مردم افغانستان بیشتر از این تاب و توان جنگ و خون ریزی ندارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار