افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکمت کرزی در دزدی های زاخیل وال شریک است؟

حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه کشور که قبل از تعیین وزیر به این سمت گماشته شده بود، از جمله افراد کار کشته و آگاه در وزارت خارجه به حساب می آمد.

 

وی ۴۲ سال سن دارد و قبل از این در سازمان بین‌الملل مهاجرت و شماری از نهادهای غیر دولتی کار کرده است. او علاوه بر آن از سال ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۵ به عنوان دبیر اول سفارت افغانستان در واشنگتن دی سی ایفای وظیفه نموده است.

 

کرزی مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از آمریکا به دست آورده است.

 

 

حدود سه ماه کاری وی با موفقیت همراه بوده و تقریبا صلاحیت کاری خود را به همکاران اش در وزارتخارجه ثابت کرده است. اما در این روزها زمزمه هایی بگوش می رسد که خلیل کرزی با چندین باند مافیایی اقتصادی که مربوط به حضرت عمر زاخیل وال است، همکاری می کند.

 

 

اگر همکاری یا هماهنگی خلیل کرزی با باندهای مافیایی اقتصادی زاخیل وال از روی سهل انگاری یا فشارهای وارده ریاست جمهوری باشد، توجیه پذیر است، اما گزارشی وجود دارد که در یک مجلس خصوصی، عبدالهادی فرهنگ وابسته تجاری افغانستان در تهران گفته است که در هماهنگی باند اقتصادی زاخیل وال، معاون سیاسی وزارتخارجه نیز همکار است.

 

 

هرچند این گفته از هیچ منبعی تایید نشده، اما برخی از افرادی که به سفارت افغانستان در تهران رفت و امد دارند و در آن جلسه نیز حضور داشته اند، این گفته ها را تایید کرده افزوده اند که قدرت وابسته تجاری افغانستان در تهران بیشتر از سفیر می باشد. زیرا این فرد از جمله افراد با نفوذ عمر زاخیل وال در باند مافیایی اقتصادی کشور است که تا کنون بیشترین بهره را از این باند آمریکایی ها برده اند.

 

 

حضرت عمر زاخیل وال با وجود تثبیت اختلاس های پشت سر هم وی در اداره حکومت کرزی و اشرف غنی، اما هیچ کسی نتوانسته است تا کنون او را از قدرت برکنار کند. زیرا قسمت عمده زود و بندهای اقتصادی و دزدی های آشکار و پنهان آمریکایی ها در افغانستان با هماهنگی این فرد انجام می شود.

 

 

عمر زاخیل وال باند عریض و طویلی دارد که در کنار رفع مشکلات اقصادی خارجی ها و سرپوش گذاشتن بر دزدی های آنان، ارتباط تنگاتنگ خود را با جاسوسان سازمان سیا نیز حفظ کرده است.

 

 

این باند در هر ولایت و حتی نمایندگی های سیاسی افغانستان در دیگر کشور ها نماینده خاص داشته به وسیله آنان در کنار زد و یند ها و اختلاس های اقتصادی، به امور استخباراتی به نفع آمریکایی ها نیز مشغول است.

 

 

در این اواخر برخی وابسته های تجاری افغانستان در سفارتخانه ها و کنسولگری ها مامور به اضافه خدمت شده اند و گفته شده است که این ماموریت ها به توصیه عمر زاخیل وال و به دستور حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارتخارجه انجام می شود. که نمونه بارز آن درخواست تمدید مهلت وابسته تجاری افغانستان در سفارت تهران می باشد.

 

در حالیکه این فرد برخلاف تمامی نورم ها و قوانین، نزدیک به پنج سال می شود که در این سمت مشغول بکار است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار