افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

حکمتیار وزیر معرفی می کند!

گلبدین حکمتیار

بنابر گزارش های رسیده از ارگ حکمتیار خواهان تعین وزیر مالیه است.

بر اساس گزارش های رسیده از ارگ تنش بین گلبدین حکمتیار و محمد اشرف غنی احمدزی بر سر عملی شدن وعده های ارگ بالا گرفته است. حکمتیار خواهان تعین وزیر مالیه است. اکلیل حکیمی باید از مقامش عزل ساخته می شد تا زمینه برای انتصاب یک شخص مورد تایید حکمتیار بر مسند وزارت مالیه فراهم می گشت. حکمتیار از نحوه مدیریت برنامه صلح رژیم با طالبان شاکی است. حزب اسلامی حکمتیار از امتیازاتی که رژیم به طالبان پیشکش کرده برخوردار نشده است.

به نقل از افغان پیپر، بازی دوگانه ارگ در روند گویا صلح با حزب اسلامی حکمتیار نسبت به طرح صلح ارگ با طالبان فرق دارد. امریکا توانست با کمک بریتانیا و همکاری پاکستان گلبدین حکمتیار را مجبور به پذیرش کنارآمدن با رژیم دست نشانده اش در کابل کند. اگر گلبدین حکمتیار از پذیرش طرح صلح پیشنهادی امریکا و شرکایش سرپیچی می کرد به سرنوشتی بدتر از ملا عمر گرفتار می شد. زمانی که حکمتیار اطلاع یافت که نزدیک ترین افرادش برای امریکا و بریتانیا جاسوسی می کنند و خودش توان جیک زدن را در برابر داماد ها، پسر کلان، منشی و دو یار غار نشینش نیست، مجبور شد تن به صلح دروغین با رژیم موجود در کابل بدهد. خاکه طرح صلح با حزب اسلامی حکمتیار در سال 2008 عیسوی ریخته شده بود.

حالا حکمتیار که هنوز در برابر جمعیت اسلامی عقده مندانه و حسودانه برخورد می کند و مانند بیماران روانی همه شکست های خود را بر دوش جمعیتی ها می اندازد، از این به خشم آمده که جمعیت اسلامی مخالف صلح عادلانه با جناح های مسلح و مخالف رژیم وجود در کشور نیست. گرچه جمعیت اسلامی هم از بحران مدیریت چالش های سر راه این حزب رنج می برد، اما حزب اسلامی حکمتیار متوجه شده که امریکا و بریتانیا با آوردن حکمتیار به کابل زمینه زندانی ساختن سردستک آن گروه دهشت افگن در زیر سایه بالون های جاسوسی شان شده اند. حکمتیار عنقریب چهره اصلی خود را برملا می کند.

بریتانیا اکنون به صورت مستقیم جهت شامل ساختن طالبان تحت قیادت آی ای آی در نظام موجود در افغانستان تلاش می کند. با وارد شدن طالبان به کابل، حکمتیار به حاشیه رانده خواند شد. از این جهت است که حکمتیار با تنظیم های جهادی طفیلی شده ارتباط برقرار کرده تا در صورت ورود طالبان به کابل حداقل به صفت یک نیروی مطرح برای حفظ موقف خود بحران آفرینی های تازه ی را به ارمغان آورد. از همین رو ارگ کوشش دارد وزارت امور مالیه را به حزب اسلامی افغانستان واگذارد. اما افغان ملتی ها که خود را داعیه داران پشتونستان بزرگ می شمارند، خواهان تقرار یکی از افراد خود به صفت وزیر مالیه افغانستان هستند.

جنگ پنهانی بالای به دست گرفتن لجام قبایل غلزایی بین گلبدین حکمتیار، انوارالحق احدی، ملا هبت الله، حامد کرزی و محمد اشرف غنی احمدزی جاری است. زلمی خلیلزاد هم کوشش کرده تا حکمتیار را قانع سازد از کشیدگی و کشمکش در برابر ارگ و باداران آن و طرح های تمامیتخواهانه و احصارطلبانه تبارگرایان حاکم بر اریکه قدرت غضب شده اجتناب کند. قرار است در رژیم بعد از دایر شدن جرگه بزرگ قومی قوم گرایانی مانند انورالحق احدی و علی احمد جلالی نقش کلیدی بازی کند. اما حکمتیار می خواهد با فشار وارد کردن بالای ارگنشینان کابل زمام امور مالی این دستگاه فاسد را زیر سلطه و سیطره خود در آورد.

وزارت مالیه افغانستان باید به وزارت امور زکات و مالیه افغانستان تبدیل شود. این نظریه را این قلم قبلاً به یک تن از نمایندگان سیاسی افغانستان مطرح کرده و خواهان عملی شدن این نظریه شده است. اما براساس اطلاعات موثق از کابل اکنون حزب اسلامی حکمتیار می خواهد از این نظریه به نفع اهداف خاص خود استفاده ابزاری کند.

تبدیل کردن وزارت مالیه به وزارت امور زکات و مالیه به یک شرط به نفع افغانستان است که وزارت مذکور به چنگ هیچ حزب و جناح سیاسی یا فومی نیفتد. جمع آوری زکات می تواند موجب شود که وزارت مذکور سالانه از زکات پردازان بیش از سه ملیارد دالر امریکایی جمع آوری کند و با این پول دامن فساد را از جامعه فقرا برچیند. اصل حکمت پرداختن زکات برای فقرا همانا برچیدن دامن فساد در همه ابعاد زندگی فقرا و جامعه است و توجه به ایم امر مهم به نفع کشور و ملت است. آن شخصیت محترمی که به ایشان پیرامون تخییر نام و ساختار وزارت مالیه افغانستان نظر داده شد، به این قلم گفت: با کابل تماس گرفتم و برادران را گفتم که بالای تاسیس بیت الزکات کار کنند.

سید حسیب مصلح

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار