افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

حکمتیار همۀ اتهامات علیه خودش را رد کرد!

حکمتیار در نخستین مصاحبه با یک رسانه بین‌المللی، اتهاماتی مبنی بر جنایت‌‌های جنگی، شکنجه و ترور رقبای سیاسی‌اش را تکذیب کرد!

به نقل از گاردین ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که تا چندی پیش، سال‌ها در لست تروریست‌های بین‌المللی تحت تعقیب قرار داشت، پس از توافق صلح با حکومت وحدت ملی به کابل بازگشت و با مقامات بلندپایه از جمله سفرای امریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در افغانستان دیدار کرد.

وی که جنایت‌هایش در چهارچوب توافقنامه صلح با دولت افغانستان مورد عفو قرار گرفته اکنون درخواست رسیده‌گی قانونی به موضوع جنایات جنگی مطرح شده است و در نخستین مصاحبه‌اش با یک رسانه بین‌المللی گفت که می‌تواند افغان‌ها را متحد کرده و گفت‌وگو با طالبان را نیز تسهیل کند.

هنگامی که روزنامه انگلیسی گاردین از حکمتیار درباره جنایات جنگی و شکنجه پرسید، وی با دروغ خواندن این اتهامات، همه آنها را تکذیب کرد.

رهبر حزب اسلامی همچنین تکذیب کرد که وی به سبب سوابق نقض حقوق بشر، حملات کورکورانه راکتی علیه ملکیان، ترور و ناپدید کردن رقبای سیاسی خود مورد انتقاد قرار دارد.

حکمتیار گفت: اگر شما یک نظرسنجی انجام داده و تعداد زیادی از مردم را پیدا کنید که این دیدگاه را دارند، لطفا آن را به ما نشان دهید.

امین کریم از نزدیکان رهبر حزب اسلامی نیز مخالفان بازگشت حکمتیار را ناچیز دانست و تصریح کرد که تعداد مخالفان را شمرده و این شمار تنها 43 نفر بودند.

گلبدین حکمتیار من‌حیث رهبر حزب اسلامی افغانستان که یکی از احزاب مطرح کشور است طرفداران زیادی دارد، اما در عین حال در داخل و خارج از افغانستان شخصیت بدنامی نیز به شمار می‌رود.

رهبر حزب اسلامی در سفر اخیرش به هرات نیز با پرتاب بوت بدرقه شد. درحالی که حکمتیار در مسجد جامع این شهر مشغول سخنرانی بود فردی از میان جمعیت بوتش را به سوی وی پرتاب کرد که سبب برهم خوردن این سخنرانی و بازگشت زود هنگام حکمتیار به کابل شد.

حکمتیار اخیرا اعلام کرد که حزبش در انتخابات پارلمانی آینده اشتراک خواهد کرد اما شخصا هنوز برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تصمیمی نگرفته است.

به راپور گاردین حکمتیار هنوز هم احتیاط یک پناهنده سیاسی را دارد و برای مصاحبه بدون همراه از در پشتی عمارت خود برای مصاحبه می‌آید. رهبر حزب اسلامی حتی وقتی می‌خواهد در مسجدی حضور پیدا کند اعضای تیم امنیتی‌اش هم پیش از ترک عمارت مستحکم وی اطلاع ندارند که قصد حضور در کدام مسجد و رفتن به کدام مکان را دارد.

وی در این مصاحبه تاکید داشت که هرگز افغانستان را ترک نکرده اما مقامات استخباراتی خارجی می‌گویند حکمتیار مدتی را در پاکستان حضور داشته است.

روزنامه انگلیسی گاردین در ادامه می‌نویسد: حکمتیار که زمانی من‌حیث قهرمان علیه نیروهای شوروی در افغانستان شناخته می‌شد، در طی جنگ داخلی افغانستان به دلیل راکت باران کردن شهر کابل به راکت‌یار مشهور شد و طرفداران وی نیز اکنون به اسیدپاشی به زنان و اداره کمپ‌های شکنجه متهم هستند.

رهبر حزب اسلامی پیشنهاد میانجی‌گری میان طالبان و دولت افغانستان را مطرح کرده است.

وی در این باره گفت: موضع آنها تغییر کرده است، طالبان اکنون برای پیوستن به روند صلح مشتاق‌تر هستند و ما باید شرایط معقول آنان را بپذیریم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار