افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

تلاش حکمتیار برای دامن زدن به تعصبات قومی!

حکمتیار

به گزارش افغان تلکس، حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز طی سخنانی تاکید کرد که در تذکره های برقی باید واژۀ افغان و درکنار آن نام هرقوم ذکر شود!

آقای حکمتیار می‌گوید که یگانه راه برای بیرون رفت از بحران کنونی در کشور، برگزاری انتخابات و تشکیل یک حکومت انتخابی است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، امروز (پنج‌شنبه ۱۴جدی) در نشستی در شهر کابل، حکومت‌های ایتلافی را آغاز تجزیۀ یک کشور خواند.

او گفت که قرار بود یک نشست کلان را با حضور تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی برای رأی‌زنی دربارۀ اوضاع کنونی کشور برگزار کند، اما هرچند برخی از احزاب عقب‌نشینی کردند، اما این نشست با حضور بسیاری از احزاب در آیندۀ نزدیک برگزار خواهد شد.

حکمتیار اختلاف‌های کنونی میان عطامحمد نور و ریاست‌جمهوری را یک مسئلۀ کوچک خواند و گفت که نمی‌خواهد در این باره مداخله کند.

به‌گفتۀ او در تذکره های برقی باید واژۀ افغان و درکنار آن نام هرقوم ذکر شود، اما به‌گفتۀ حکمتیار استند کسانی‌که حتا افغان و افغانستان را نمی‌پذیرند.

رهبر حزب اسلامی هشدار می‌دهد که هرگونه تأخیر در برگزاری انتخابات برایش، پذیرفتنی نیست.

گلبدین حکمتیار از تأخیر در رهایی محبوسان این گروه نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید که قرار بود این هفته ۹۱ محبوس حزب اسلامی رها شوند، اما آن‌چه او تلاش‌های شریرانۀ برخی‌ها می‌گوید، این روند به تأخیر افتاده‌است.

اظهارات گلبدین حکمتیار در پیوند به درج واژه افغان در تذکره های برقی در حالی مطرح می شود که در ماده چهارم قانون اساسى آمده است: حاکمیت ملی در افغانستان به ملت تعلق دارد که بطور مستقیم یا توسط نماینده گان خود آن را اعمال می کند. ملت افغانستان عبارت است از تمام افرادی که تابعیت افغانستان را دارا باشند. ملت افغانستان متشکل از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، بلوچ، پشه ای، نورستانی، ایماق، عرب، قرغیز، قزلباش، گوجر، براهوی و سایر اقوام می باشد. بر هر فرد از افراد ملت افغانستان کلمه افغان اطلاق می شود. هیچ فرد از افراد ملت از تابعیت افغانستان محروم نمی گردد. امور مربوط به تابعیت و پناهنده گی توسط قانون تنظیم می گردد.

با توجه به این قانون، ملت افغانستان متشکل از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، بلوچ، پشه ای، نورستانی، ایماق، عرب، قرغیز، قزلباش، گوجر، براهوی و سایر اقوام می باشد. شما نمى توانيد در تذكره بر قی در مقابل تابعيت كلمه افغان را بنويسيد. درست آن اين است كه نوشته شود (تابعيت: افغانستان) چون تابعيت معطوف به مكان است، نه هويت كه بخواهيم در مقابل كلمه تابعيت كلمه افغان نوشته شود چون در ماده چهار قانون اساسى واضح نوشته شده است ملت افغانستان عبارت است از تمام افرادی که تابعیت افغانستان را دارا باشند.

شما حتى نمى توانيد در مقابل كلمه ملت هم كلمه افغان را درج كنيد زيرا در ماده چهار قانون اساسى واضح آمده است: ملت افغانستان متشکل از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک و… مى باشد يعنى در آنجا نوشته نشده است كه ملت افغان چون به لحاظ ساختارى كاربرد كلمه افغان در مقابل ملت يك غلط فاحش است. درست آن اين است كه شما مى توانيد بگوييد ملت تاجكستان ملت پاكستان، ملت افغانستان كه بار معنايى آن معطوف به يك جغرافيا است.

اطلاق كلمه افغان كه بيشتر بار هويتى دار مفهوم كلانى را نسبت به يك جغرافيايى سياسى يعنى افغانستان افاده نمى كند بطور مثال به كشورهاى همسايه افغانستان توجه كنيد كه معمولا به شهروندان اين كشورها پاكستانى،ازبكستانى و تاجكستانى گفته مى شود و طبيعتا اگر بخواهيم شهروندان افغانستان را كه ساكن يك جغرافياى سياسى اند، كاربرد درست كلمه اين است كه آنها را افغانستانى گفته شود نه افغان يا افغانى، كما اينكه مى دانيم افغانى نام واحد پولى مساحت سياسى به نام افغانستان است.

نكته اینکه بهتر است در پيوند به موضع تذكره برقی بصورت دقيق پرداخته شود. روزگارى #صطفى اتاترك ریيس جمهور تركيه همين اشتباه بزرگ تاريخى را انجام داد و كلمه ترك را بر اقوام ساكن آن سرزمين مثل عرب ها و آذرى ها و كردها كه نمايندگى از كل كشور تركيه نمى كرد، بر آنان تحميل كرد. از آن زمان كه نزديك به يك قرن مى گذرد بحران هويتى دامن گير كشورى به نام تركيه شده است و سبب گرديد كه داعيه تجزيه طلبى بيشتر از پيش، به ويژه كردهاى تركيه تقويت شود.

 1. Awn Nazar :

  این مداری ریشدار اب گل الود میکند و ماهی میگیرد

 2. Sayed Yousof Hashemi :

  لعنت بر این جانی وآدم کش

 3. Mohammad Amin Amin :

  مرگ به حکمت غار

 4. فریشته باوار فریشته :

  ای وطن فروش خاین

 5. Sultan Deel :

  يكانه دليل آوردن راكتيار به كابل
  به همين منزور بوده درحاليكه تمام ملت از ديدن چهره اين شخص احساسيت دارنداما بازهم خاطرى اينكه نفاق وتضاد بين ملت زياد شود ازوى استفاده نمودند
  وآمدن اين شخص درايجادامنيت هم بسيار تأثير بد نمود

 6. Ishaq Sherzai :

  به یک گل بهار نه میشه

 7. Yakta Parast Joya :

  لعنت به این مذدور پاکستان

 8. اجمل وفا :

  اگر قرارباشد که درافغانستان دوباره جنگ صورت بیگرد بهتر است افعانستان تجزیه شود

 9. Samim Tamim :

  Go khorda hee lawoda

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار