افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

حنیف اتمر می ترسید بگوید حامی داعش کیست

اوج گیری دامنه نا امنی ها و حملات جنگ جویان طالب در بسیاری از بخش ها به ویژه ولایت های شمالی پای مشاور امنیت ملی، سرپرست وزارت دفاع، ویر داخله و رییس عمومی امنیت ملی را به مجلس کشاند. اما این مقام ها از سخن زدن در باره علت افزایش حملات طالبان در برابر رسانه ها خود داری کردند و نشست عمومی به خواست این مقام ها سری اعلام شد. دیده می شود که طالبان با همدستی هراس افکنان خارجی بخش های زیادی از شمالی را برای مردم به جهنم مبدل کرده اند و هر روز از غیر نظامیان و نیروهای امنیتی به گونه ای فجیع قربانی می گیرند. اما این مسوولان حرف قناعت بخشی در این مورد به نمایندگان مردم نگفتند.

چرا مسوولان امنیتی پهلوهای گرم شدن میدان جنگ طالبان را برای مردم روشن نمی سازند؟

 

عبدالوالی نیازی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: مسوولین امنیتی به مجلس فراخوانده شدند و متاسفانه جلسه سری اعلام شد. جلسه درمورد علت های بد امنی های شمال بود که چه شد که شمال اینگونه نا امن شد و مردم هر روز در آنجابه شهادت می رسند. سوالات دیگر این بود که چطور داعش به آنجا رسید؟ چطور بدامنی ها به شمال رسید؟ چطور پیمان امنیتی با آمریکا بسته شد؟ و چرا این پیمان به خیر مردم افغانستان نیانجامید؟ چطور سیلی از جوانان از جنوب به طرف شمال در حرکت هستند تا به صفوف طالبان و داعش بپیوندند.

 

وی اظهار کرد که مسوولان امنیتی پاسخی برای نا امنی ها نداشتند و افزود: متاسفانه وزیر داخله در جریان پاسخگویی فراموش می کرد که جملات اول با جملات بعدیش همخوانی داشته باشد. وی روانی آرام برای پاسخگویی نداشت. آنها نتوانستند در جوابهایی که ارایه کردند مجلس را قناعت دهند. در نتیجه رییس و اعضای مجلس اعلام کردند که آنچه ما در مورد نا امنی ها می خواستیم بشنویم، نتوانستیم از آنها بشنویم.

 

نیازی در خصوص عوامل شدت جنگ در بدخشان ابراز کرد: برای من که بدخشانی هستم این جنگ افغانستان معما نیست. عوامل جنگ در افغانستان و شدت جنگ، اختلافات دو تیم و در راس حکومت افغانستان است. عوامل تشدید جنگ گماشتن افرادی وابسته به طالب در مقامات بلند پایه دولتی هم در بخش های ملکی و هم در بخش های نظامی است. همچنین اهداف بلند مدت و استراتژیک آمریکا به خاطر رسیدن به آسیای میانه و کشورهای دور و نزدیک باعث شدت جنگ در منطقه است.

 

این نماینده مجلس در خصوص پاسخ های مسوولان امنیتی در پارلمان گفت: هیچ دلیلی برای سری شدن جلسه وجود نداشت اما مسوولان امنیتی آن را سری کردند. جناب اتمر به نمایندگان پارلمان گفته است که یگانه اردویی که در نیمی از روز سیزده نفر قربانی دارد اردوی افغانستان است و این از قهرمانی آن است. در اینجا من فریاد زدم که این از بی کفایتی تو و کسانی مثل تو است. این از بی کفایتی است که ما روزانه این همه قربانی می دهیم. از وی سوال شد که به عنوان رییس شورای امنیت بگو داعش کیست؟ چه کسی آنها را حمایت می کند؟ وی جواب داد: که من در حد خود نمی توانم بگویم که داعش را چه کسانی تمویل می کنند. این مسوولان امنیتی هیچ پاسخی برای ناامنی های بدخشان نداشتند.

داعش را هم سعودی تمویل می کند، هم آمریکا آنها را حمایت می کند. آنها از موقعیت خود می ترسند که بگویند که چه کسانی تمویل کنندگان داعش هستند.

 

نیازی در ارتباط با عملیات دو روز قبل و عملیات وحشیانه طالبان در بدخشان و بی تفاوتی مسوولان امنتی و حکومت ابراز داشت: شنبه شب داعش سر هیجده سرباز را بریدند و به گونه فجیع آنها را به قتل رساندند، یک هفته در پشته باشان، تعدادی سرباز فرار کردند و تعدادی کشته شدند، آنها یک هفته در محاصره بودند. آنها به نماینده های پارلمان، با جنرالها، نمره رییس اجرایی را از من گرفتند تا تماس بگیرند و بگویند که امشب سرهای ما بریده می شود. ما به عنوان نماینده های بدخشان دو روز قبل آن جمع شده و رفتیم و رییس امنیت را دیدیم، وزیر داخله را دیدیم. به آنها گفتیم که امروز در بدخشان بدتر از موضوع خست سرها بریده می شود. وزیر داخله هم گفته بود که ما موضوع را زیر کنترل داریم. کنترل آنها این بود که از ساعت سه شب که جنگ آغاز شد تا ساعت هشت صبح افرادی از نیروهای ما فرار می کنند و کسی به داد آنها نمی رسد در حالی که آنها کمک هم خواسته بودند و به هر مسوولی تا سطح رییس اجرایی زنگ زده بودند و همه در جریان این موضوع بودند. نمی دانم آنها از چه کسی ترس دارند که در برابر این مسایل هیچ اقدامی انجام نمی دهند.

 

وی در رد اتهامات به نماینده های بدخشان و دخیل بودن آنها در نا امنی های این ولایت اظهار کرد: جنگ در بدخشان توسط حداقل چهارصد نفر خارجی است. بیش از هزار طالب داخلی است. در آنجا هر کسی را گیر بیاورند می کشند، چه من، چه مردم عادی و چه سربازاردوی ملی. یک طرف ما هستیم و یک طرف دیگر طالبان هستند. هر کسی به من چنین تهمتی زده است بیاید و در مقابل مردم از من پاسخ بخواهد، من حاضر به پاسخگویی هستم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار