افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

حنا ربانی،وزیرخارجه پاکستان، امروز وارد کشور شد!


وزیر خارجه پاکستان صبح امروز چهارشنبه به منظور توسعه روابط کابل- اسلام‌آباد و رایزنی درباره مذاکرات صلح با طالبان وارد کابل شد.

وزارت خارجه کشور هدف از سفر حنا ربانی به افغانستان را گفتگوها در رابطه مصالحه با طالبان و مبارزه مشترک با تروریزم عنوان کرده است.

افغانستان امیدوار است تا این سفر به روابط افغانستان و پاکستان روح تازه‌ای دهد. اما آگاهان می‌گویند با توجه به سیاست 10سال گذشته پاکستان، افغانستان نباید از متحدان غربی خود فاصله بگیرد.

وزیر خارجه پاکستان در حالی به افغانستان سفر می‌کند که گفتگوهای مقدماتی بین مقامات امریکا با نمایندگان طالبان در قطر آغاز شده است.

برخی از آگاهان می گویند که این سفر در واقع واکنشی به اقدام امریکایی‌ها برای ایجاد دفتری برای طالبان در قطر می‌باشد؛ زیرا در مذاکرات قطر افغانستان و پاکستان به حاشیه رانده شده‌اند.

در همین حال رویترز به نقل از یک مقام ارشد امنیتی افغانستان گفته است که مقام های افغانستان از خانم ربانی می خواهند تا زمینه ارتباط مستیم حکومت کابل با شورای کویته و ملا برادر را فراهم کند.

در حالی که گفته می شود سفر خانم ربانی به کابل در ارتباط با گفتگوهای صلح قطر صورت می گیرد اما دفتر رسانه های حکومت می گوید که سفر وزیر خارجه پاکستان هیچ ارتباطی با گفتگوهای قطر ندارد.

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان به رویترز گفته است که حکومت افغانستان از وزیر خارجه پاکستان می خواهد تا اسلام آباد زمینه ارتباطات مستقیم کابل با شورای کویته یا ملا برادر که اکنون در پاکستان زندانی است را فراهم سازد.

از سویی دیگر بعضی از اعضای مجلس نمایندگان باور دارند که سفر خانم حنا ربانی به کابل در ارتباط با گفتگوهای صلح قطر است.

این نخستین بار است که یک هیأت بلند پایه پاکستان پس از تیره شدن روابط دو کشور به کابل می آیند.

روابط کابل و اسلام آباد در ماه های اخیر به ویژه پس از کشته شدن استاد ربانی، رئیس شورای عالی صلح روبه وخامت گذاشت.حکومت افغانستان از پاکستان خواست تا جزئیات قتل ربانی را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد، اما این خواست افغانستان هرگز از سوی پاکستان پذیرفته نشد.

در هر صورت و با همه این تفاسیر حال باید دید که سفر وزیرخارجه پاکستان چه دستاوردهایی برای افغانستان به همراه خواهد داشت؟!

منبع:http://www.afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار