افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

حملۀ انتحاری در نزدیکی میدان هوایی کابل

مقام های محلی گفته اند که در یک حملۀ انتحاری بامداد سه شنبه در نزدیک میدان هوایی کابل، ۱۲ غیرنظامی به شمول ۹ خارجی کشته شده اند.

دراین رویداد ۱۱ افغان زخم برداشته اند و برای درمان به شفاخانه انتقال داده شده اند.

درهمین حال دریک خبرنامۀ وزارت داخلۀ افغانستان آمده است: « ۸ شهروند خارجی، ۴ غیرنظامی کشته شده اند.»

از سوی هم فرماندۀ پولیس کابل جنرال ایوب سالنگی گفته است: «این حمله ساعت ۶:۴۵ بامداد امروز هنگامی رخ داد که یک حمله کنندۀ انتحاری سوار بریک موتر، مواد همراهش را انفجار ساخت.»

درهمین حال، معاون فرمانده پولیس کابل، داوود امین گفته است: « این شهروندان خارجی، کارمندان یک شرکت هوایی خصوصی، خارجی می باشند.»

درهمین حال گروهی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مسؤولیت این حمله را برعهده گرفته و افزوده اند که این حمله در اعتراض به ساخت فلم امریکایی اهانت آمیزبه پیامبراسلام، بوده است.

بربنیاد گزارش ها، حمله کنندۀ انتحاری یک خانم بوده، و مواد همراهش را دربرابر یک موتر مسافربری انفجار ساخته است.

آقای سالنگی افزوده است که تا کنون جزئیات بیشتر در بارۀ هویت انتحار کننده در دست نیست و بررسی ها دراین باره جریان دارد.

گفته می شود که نیروهای امنیتی بیشتر به محل رویداد آمده بودند، امبولانس ها قربانیان این رویداد را انتقال می داند و کارمندان آتش نشانی نیز به محل رویداد آمده بودند.

این در حالی ست که روزدوشنبه، در تظاهرات که در اعتراض به ساخت فلم امریکایی اهانت آمیز به پیامبر اسلام در کابل برگزار شده بود، ۵۰ سرباز پولیس زخم برداشتند.

این تظاهرات روزگذشته با حضور صد ها تن در منطقۀ پُل چرخی کابل برگزار شده بود، و اعتراض کننده گان شعار های ضد امریکایی را سرداده بودند وصدا می زدند که «مرگ به امریکا،» «مرگ به کافران.»

بربنیاد گفته های مقام های افغان، این تظاهرات ازسوی مردم به خشونت کشانیده شد و باشنده گان این محل به نیروهای امنیتی پولیس سنگ پرتاب می کردند.

فرمانده پولیس کابل گفته است که دراین رویداد، یک موتر پولیس، مسجد، یک شرکت خصوصی امنیتی، پاسگاۀ پولیس و دوکان های باشنده گان این محل به آتش کشیده شد.

از سوی دیگر رییس جمهور کرزی، روزچهارشنبه درخبرنامۀ این فلم را محکوم کرده و سفرش را به ناروی به خاطر آشوب ها، به تأخیر انداخت.

درهمین حال روز پنجشنبه، دولت افغانستان دستور داد تا سایت انترنیتی یوتیوب، را ببندند تا از تماشای آن فلم چهارده دقیقه یی از سوی مردم، جلوگیری شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار