افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حمله قوای هوایی امریکا بالای شفاخانه‌ی بی مرز در کندز عمدی بوده است

کریستوفر استاکس، مدیرکل سازمان پزشکان بی مرز در حاشیه این دیدار گفت که حمله نیروهای امریکایی بر این شفاخانه به هیچ صورت اشتباهی نبوده بل بگونه‌ی عمدی صورت گرفته و باید جنایت جنگی پنداشته شود.

 

در شفاخانه پزشکان بی مرز در کندز هر هفته بیش از ۲۰۰ بیمار درمان میشدند. این سازمان یکبار دیگر حمله بر این شفاخانه را در شهر کندز اشتباه نه بل یک عمل عمدی میداند.

 

کریستوفر استاکس، مدیرکل سازمان پزشکان بی مرز اظهارداشت:” ویرانی گسترده و کاملا عمدی این شفاخانه را من با همکارانم بامداد امروز از نزدیک دیدیم و این به هیچ رو بیانگر یک اشتباه نیست. این شفاخانه بگونهی مکرر از دو طرف آماج حمله قرار گرفته است”.

 

وی ادامه داد: “هرچند تمامی جزئیات را درباره این شفاخانه به طرف‌های درگیر داده بودیم، اما این شفاخانه آماج قرار گرفت و این نقض روشن قوانین بشردوستانه جهانی و یک جنایت جنگی است. در صورتی که برای ما تضمین داده نشود که اینگونه حمله غیرقابل پذیرش تکرار نمی‌شود ما نمی‌توانیم این شفاخانه را بازگشایی کنیم”.

 

کریستوفر استاکس گفت: “جنگجویان طالب با جنگ افزار وارد شفاخانه نشده بودند. این چیزی است که کارمندان و نگهبانان ما درباره آن گواهی می‌دهند و همچنان پیش از حمله هیچ گونه تیراندازی از محوطه شفاخانه صورت نگرفته است.”

 

در حمله هوایی بامداد سوم ماه اکتبر براین شفاخانه ۲۲تن کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

 

هرچند بارک اوباما از بهر این حمله پوزش خواسته است و بررسیهای کابل و واشنگتن در این باره ادامه دارد؛ اما پزشکان بی مرز بر بررسی این رویداد از سوی یک نهاد مستقل جهانی تأکید دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار