افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

حمله قریب الوقوع داعش به روسیه

داعش در افغانستان

به نقل از منابع استخباراتی چین، افراد داعش قصد دارند عملیاتی تمام عیار را علیه روسیه از پایگاه های خود در شمال افغانستان آغاز نمایند…

به نقل از ویبسایت خبری گلوبال ویلِج اِسپِیس، کارشناسان سیاسی روس و منابع استخباراتی چین گفته اند: تکفیری های داعش قصد دارند عملیاتی تمام عیار را علیه روسیه از طریق حمله به کشورهای آسیای مرکزی از پایگاه های خود در شمال افغانستان آغاز نمایند.

براساس این گزارش، منابع مطلع در اردوی روسیه و نهادهای استخباراتی این کشور اظهار داشتند مقدمات حمله ای همه جانبه علیه روسیه من‌حیث فاز نهایی نقشه داعشی ها از طریق تاجکستان و اوزبیکستان طراحی شده است. مقامات روسی با اشاره به ارتباطات خود با وزارت خانه های دفاع کشورهای چین، پاکستان و افغانستان اعلام کردند کشور افغانستان محور اصلی و شروع این پلان تروریستی می باشد. شبیه به همین اظهارات، در کنفرانس امنیتی اخیر که در تاشکند اوزبیکستان برگزار شد، وزیر خارجه تاجکستان سراج الدین اسلو صراحتا فعالیت تروریست ها در منطقه را اعلام کرد و خاطر نشان ساخت فعالیت گروه های تروریستی در منطقه، توسعه نفوذ داعشی ها در مناطق شمالی افغانستان و در سرحد با تاجکستان، افزایش تعداد حامیان داعش در منطقه، همکاری بسیاری از گروه های تروریستی مستقر در منطقه با داعش و تحرکات اخیر سیاسی و امنیتی در افغانستان همگی موجبات نگرانی های جدی امنیتی را فراهم آورده است.

براساس این گزارش داعشی ها قصد دارند تعداد نیروهای خود را به 5 هزار نفر برسانند که در منطقه منگل افغانستان حضور دارند و جالب توجه آن که دو پایگاه کلان نظامی امریکایی ها در افغانستان نیز در نزدیکی ولایت ننگرهار قرار دارد که کنترول اغلب مناطق آن در اختیار تکفیری های داعش است.

آژانس های استخبارات روسیه، تعداد تکفیری های داعش در افغانستان را بین 2500 تا 4000 نفر تخمین زده اند که این آمار از سوی وزارت دفاع چین نیز تایید شده است. منابع چینایی اعلام نموده اند که در حال حاضر حداقل 3800 تروریست داعشی در 160 واحد نظامی ساماندهی شده اند که عمدتا در ولایت ننگرهار و در سرحد با پاکستان تمرکز دارند.

بنابر اعلام منابع اردوی روسیه، تکفیری های داعش در حال انتقال از عراق و سوریه و عزیمت به افغانستان از طریق بندر کراچی در جنوب پاکستان استند. آن ها به پشاور در نزدیکی سرحد افغانستان می روند و از آنجا به ولایت ننگرهار منتقل می شوند. مرکز قوماندانی جدید تکفیری های داعش در منطقه اچین ولایت ننگرهار قرار دارد. بیشتر تروریست های انتقالی به افغانستان از اتباع فرانسه، سودان، قزاقستان، جمهوری چک، اوزبیکستان و… می باشند که تعداد زیادی زن نیز در میان آن ها حضور دارند. هدف اصلی داعش در افغانستان تنها بی ثبات نمودن افغانستان نیست بلکه آن ها قصد دارند از طریق ترکمنستان، اوزبیکستان و تاجکستان، سرحدات جنوبی روسیه را ناآرام سازند.

مقامات استخباراتی روسیه گفته اند دو راه برای رسیدن داعش به روسیه وجود دارد که مسیر اول حرکت به سوی تاجکستان از طریق ولایات نورستان و بدخشان و مسیر دوم رسیدن به ترکمنستان از طریق ولایات فراه، غور، سرپل و فاریاب می باشد. داعش در افغانستان بیشتر متمرکز در ولایت ننگرهار است و از آن طریق به تولید و قاچاق مواد مخدر پرداخته و زیرساخت های لازم برای آموزش تروریست ها و بم گذاری های انتحاری را به آن ها ارایه می دهد.

در ادامه آمده است یکی از نیروهای اصلی عملیات های داعش در ننگرهار، محمد گلاب منگل، والی ولایت ننگرهار است. وی از افراط گرایی برای توسعه ی نفوذ خود در مناطق پیرامونی ننگرهار استفاده می کند. محمد گلاب منگل یکی از تامین کننده گان مالی عملیات های داعش است که دارای روابط مناسبی با نیروهای امریکایی می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار