افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

حمله انتحاری در مقابل درب ورودی میدان هوایی بین المللی حامد کرزی

حوالی ساعت 12 چاشت روز گذشته یک حمله انتحاری در برابر درب ورودی میدان هوایی کابل صورت گرفته که در نتیجه آن شماری از مردم ملکی کشته و زخمی شدند.

 

قوماندانی امنیه کابل می گوید که حمله انتحاری دیروز در نزدیک میدان هوایی بین المللی حامد کرزی، جان 5 تن را گرفت و 16 تن دیگر را زخمی ساخت.

 

باشنده گان کابل پس از وقوعحمله انتحاری روز گذشته در این شهر بار دیگر دقایق و ساعات پُر از نگرانی و دلهره را گذراندند و حتی بسیاری از آنان برای دریافت احوال عزیزان شان در جاده های میدان هوایی کابل سرگردان پائین و بالا می گشتند.

 

حوالی ساعت 12 چاشت روز گذشته یک حمله انتحاری در برابر درب ورودی میدان هوایی کابل صورت گرفته که در نتیجه آن شماری از مردم ملکی کشته و زخمی شدند.

 

مادری که دقایق پس از وقوع انفجار خودش را به محل حادثه رسانیده بود و دنبال فرزند جوانش که در شهر کابل تکسی رانی می کند می گشت و می گفت که دلش از آغاز صبح گواهی بد می داد:

 

“بچیم را میپالم، خدایا در همین جا تکسی رانی می کرد! پیش از این سه بچه دیگرم هم کشته شده اند.”

 

در این حال دو تن از باشنده گان دیگر کابل نیز در محل رویداد انزجار شان را در باره چنین اعمال ابراز کردند.

 

” اسدالله استم، من همینجا نشسته بودم که یکدفعه یک صدای قوی را شنیدم بالایم شیشه ها و خاک ریخت و دیگه نفهمیدم که چی شد.”

 

” اینجا برای یک چند دقیقه استراحت کرده بودم که یک موتر آمد و بلاق کرد، که بیرون برآمدم دیدم که شیشه ها ریخته و همه جا را گرد و دود گرفته و موترها سوخته است.”

 

مسوولان امنیتی افغان، انجام حملات تروریستی اخیر در کابل را نشانه ضعف مخالفین مسلح دولت خوانده می گویند که دشمنان مردم افغانستان پس از شکست در برابر نیروهای امنیتی افغان اکنون از مردم عام انتقام می گیرند.

 

عبدالرحمان رحیمی قوماندان امنیه کابل در مورد تلفات برخاسته از این رویداد به رسانه های گفت:

 

” در اکثر جبهات اینها شکست ننگینی را متقبل شدند و امروز بخاطر تلافی و نشان دادن اینکه ما زنده هستیم و فعالیت می کنیم آمدند در چهار راهی میدان هوایی موتر کرولای مملو از مواد انفجاری را منفجر ساختند که در نتیجه آن پنج تن از هموطنان ما کشته شدند و به تعداد 16 تن دیگر زخمی شدند.”

 

پیش از این شب جمعه و شام روز جمعه منطقه شاه شهید شهر کابل، اکادمی پولیس و یک پایگاه نیروهای ایتلاف در ساحه قصبه هدف حملات خونین انتحاری و گروهی قرار گرفت.

 

گفته می شود که در سه حمله انتحاری، انفجاری و گروهی اخیر مخالفان مسلح دولت در کابل،حدود 475 تن کشته و زخمی شده اند.

 

در عین حال شماری از کارشناسان افغان می گویند که طالبان مسلح پس از انتشار مرگ ملا محمد عمر رهبر این گروه برای نشان دادن قدرت خود دست به چنین حملات می زنند.

 

فقیر محمد فقیر یکتن از این کارشناسان گفت:

 

” مخالفین در بین شان اختلافات بروز کرده و همه شان گروپ، گروپ شدند و از کسانیکه اینها را رهبری می کنند امتیازات زیاد تری را بگیرند. ”

 

پیش از این مسوولان یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان خواهان منع فوری استفاده از سلاح های شدند که بیشتر مردم عام را قربانی می گیرد.

 

تحلیلگران افغان می گویند که هر چند حکومت وحدت ملی تأمین امنیت سرتاسری را در کشور از اولویت هایش خوانده، اما ظاهراً دیده می شود که در راستای عملی کردن این تعهد، حکومت ناکام مانده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار