افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

حمله افراد مسلح ناشناس بالای یک رادیو محلی در ولایت پروان

مسوولان رادیو دنیا نوین در ولایت پروان در شمال کشور می گویند که مردان ناشناس شب گذشته بالای دفتر آنان حمله کردند.این حمله در شهر چاریکار بالای دفتر مرکزی رادیو دنیا نوین رخ داده است.
این حمله ساعت ۶:۳۳ دقیقه شب در مرکز ولایت پروان صورت گرفته است، گفته می شود که در این حمله به کسی آسیبی نرسیده است اما کارکنان این رادیو می گویند که این چندمین بار است که بالای آنان حمله می شود.
داکتر محمد شفیع مشفق رییس رادیو دنیا نوین می گوید این حادثه زمانی رخ داد که دو فرد موتر سایکل سوار در نزدیک دروازه بیرونی یک بمب دستی را بالای دفتر رادیو پرتاب نموده واز ساحه فرار کردند.
در همین حال پولیس ولایت پروان این حمله را تایید کرده اما می گوید تا هنوز کسی در پیوند به این قضیه بازداشت نشده است، مسوولان امنیتی در این ولایت می گویند که بررسی ها در مورد شناسایی عاملان آن آغاز شده است.
نی نیز با نشر اعلامیه مطبوعاتی حمله به رادیو دنیای نوین را محکوم کرده و از پولیس ولایت پروان خواسته است تا امنیت دفاتر رسانه ها در ولایت پروان را تامین کند.
عبدالمجیب خلوتگر، رییس عمومی دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان می گوید:” پولیس ولایت پروان مکلف است تا در این مورد به رسانه ها و جامعۀ خبرنگاری کشور پاسخ قناعت بخش داده و نتیجۀ تحقیقات شان را با خبرنگاران و دفتر نی در میان بگذارد.
این حمله در شهر چاریکار بالای دفتر مرکزی رادیو دنیا نوین رخ داده است.

مسوولان رادیو دنیا نوین در ولایت پروان در شمال کشور می گویند که مردان ناشناس شب گذشته بالای دفتر آنان حمله کردند.
محمد شفیع مشفق رییس این رادیو می گوید این چهارمین بار است که بالای دفتر رادیو دنیای نوین بمب دستی پرتاب می شود، به گفته او تا حال عاملان آن شناسایی و باز داشت نشده اند.
رادیو دنیای نوین از رسانه های صوتی ولایت پروان است که در ولایت های پروان، کاپیسا، پنجشیر، کابل و ولسوالی های کوهدامن روی موج ٨٧،۸ اف ام نشرات دارد.
دفتر نی در اعلامیۀ گفته است که پولیس ولایت پروان باید هرچه زودتر عاملان این رویداد را که حمله به آزادی بیان پنداشته می شود، شناسایی و آنانرا به میز محاکمه بکشاند.
در اعلامیه حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان آمده است که حکومت افغانستان مکلف است تا به شهروندان بخصوص خبرنگاران را اطمینان بدهد که زندگی و دفاتر کار شان مصؤن است و دشمنان مردم و آزادی بیان مجازات می شوند.
پیش از این هر چند رسانه ها در کشور چندین بار مورد حمله قرار گرفته اند اما تا هنوز دیده می شود که دولت هیچ فردی را در پیوند به حملات رسانه ها را محکمه نکرده است.
مهاجمان قبل از این رسانه ها و کارمندان رسانه ها را در ولایت های کابل، قندوز، ننگرهار، قندهار و بلخ مورد حمله قرار داده بود که در برخی موارد از کارمندان رسانه ها تلفات نیز گرفته است.
دفتر نی گفته است که حملات بالای رسانه ها سبب نگرانی شدید جامعۀ خبرنگاری در کشور شده است.
آقای خلوتگر می گوید، ما یک بار دیگر از حکومت افغانستان می خواهیم تا در حفظ جان خبرنگاران و محافظت از تأسیسات رسانه یی راهکار مناسب و عملی را در پیش گرفته و بیشتر از این نگذارد دشمنان آزادی بیان با حمله بر رسانه ها و خبرنگاران حاکمیت دولتی را آسیب رساند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار