- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

حملات شورشیان 11 فیصد افزایش یافته است!

[1]

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که حملات شورشیان در سه ماه گذشته یازده فیصد افزایش یافته است.

براساس گزارش ناتو، تنها در ماه جون  بیش از سه هزار حمله شورشیان ثبت شده که در نزدیک به دو سال اخیر بالاترین آمار حملات را در یک ماه نشان می‌دهد.

این حملات اشکال مختلف داشته؛ از جمله شامل تیراندازی و انفجار بمب‌های دست ساز می‌شود.

به گزارش ناتو، پایان زودهنگام فصل برداشت محصول خشخاش در افغانستان، که از منابع عمده مالی گروه طالبان شمرده می‌شود، افزایش حملات تابستانی شورشیان را در پی داشته است.

ناتو در گزارش خود نوشته است: “امسال فصل برداشت کشت خشخاش در مناطقی که کشت خشخاش رایج است، در مقایسه با سال گذشته دیرتر آغاز شد و زودتر پایان یافت.”

به گفته منابع ناتو، این حملات باعث حضور بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان در میدان‌های جنگ و گزارش‌دهی دقیقتر از حملات شورشیان شده است.

بیشترین حملات ثبت شده در حوزه غرب افغانستان روی داده که تعداد حملات در این منطقه در این سه ماه گذشته در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۱، ۳۲ فیصد افزایش را نشان می‌دهد.

ناتو گزارش داده که کمترین آمار حملات شورشیان در کابل ثبت شده است ـ جایی که تحت پوشش برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان قرار گرفته است.

با این وجود، تعداد تلفات نیروهای خارجی در شش ماه گذشته در مقایسه با همین زمان در سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش بی بی سی، در شش ماه گذشته ۲۲۰ سرباز خارجی در افغانستان کشته شده اند. در حالیکه همین رقم در زمان مشابه سال گذشته ۲۸۲ نفر بود.

آمارهای نیروهای ناتو نشان می‌دهد که حدود نیمی از تلفات این نیروها ناشی از انفجار بمب‌های کنارجاده‌ای بوده است.

تازه‌ترین تلفات نیروهای بین‌المللی در اثر این گونه حوادث، مربوط به انفجار کنارجاده‌ای در روز پنجشنبه  در جنوب افغانستان می‌شود که در آن دو سرباز ناتو جان خود را از دست دادند.

آواپرس