افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

حملات راکتی بر کنر ادامه دارد

حملات راکتی شبانه و رگبارهای گسیل شده از وزیرستان و پشتونستان و سوات و باجورایجنسی به کنر و نورستان و خوست و ولایات مرزی اطراف که از چندی بدین سو قطع شده بود بار دیگر از سر گرفته شد.

 

در سال های اخیر همواره آوارگی و بیجا شدگی کنر نشینان و ولسوالی های اطراف دیورند در سر خط خبرها بوده است با این تفاوت که در دوران حکومت وحدت ملی این دومین بار است که پس از وقفه ای چند ماهه کنر هدف متجاوزان پاکستانی قرار می گیرد.

 

بر اساس گزارش های واصله، پناهجویان پشتون تبار و پنجاب پاکستانی که بر اثر غفلت مرزبانان و گمرک در خوست مستقر شده بودند در ولسوالی های خالی از سکنه و بمباران شده جابجا می شوند و حتی در جبهه متجاوزین و در مقابل مردم ملکی می ایستند و به صف می شوند.

 

این وضعیتی که غیرنظامیان بی دفاع ملکی که باشندگان ولسوالی های زیر رگبار راکتی ناامن تر شده کنر هستند همه روزه از خانه و کاشانه خود به مناطق دیگر کوچ می کنند بهترین فرصت را برای پیشرویی پاکستانی ها فراهم آورده است.

 

خروج بومیان غیر مسلح و جایگزین شدن پناهجویان پاکستانی مسلح در نتیجه حملات راکتی و توپخانه ای برنامه ای مدون و زمانبندی شده است که با سکوت و خموشی و نظاره گر بودن مسوولان مسوولیت گریز چه در ولایات مرزی و چه کابل به پیش می رود.

 

با این مقدمه چینی مفصل می توان مدعی شد که به نوعی چشم امید کنر نشینان به وزیر دفاع آینده به مجلس است که در صورت روی کار آمدن به کمک خانه و کاشانه و مال و جان و ناموس مردم مرزی بشتابد (اگر بشتابد).

 

اگر اشرف غنی و سیاست بی اعتنایی نسبت به دیورند که وی در پیش گرفته است همراه با استبداد و خودکامگی در امور وزارت باشد؛ زیر دفاع جدید بیاید یا نیاید کنر همچنان ناامن و ناآرام می ماند. نمادین و بی اختیار بودن وزارت دفاع و وزارت داخله و امنیت ملی مصداقی بر این مدعا است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار