افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

حملات تروریستی اخیر در کابل به معنی دشمنی آشکار پاکستان با افغانستان است

رییس جمهورغنی گفت که حملات تروریستی اخیر در کابل به معنی دشمنی آشکارپاکستان با افغانستان و نشاندهنده ضعف وشکست مخالفین مسلح در میدان های جنگ است.

حملات پیهم چند روز اخیر در کابل و شماری ازولایت های کشور، سرانجام سکوت مقامات حکومت را شکست و رییس جمهوراشرف غنی درقبال انجام این حملات پاکستان را مسوول شمرد.

 

رییس جمهورغنی می گوید که هنوزهم لانه ها ی اصلی تروریستان درداخل خاک پاکستان موجود است وهمین گروه های مسلح از قلمرو پاکستان برعلیهء حکومت و مردم افغانستان اعلام جنگ می کنند.

 

آقای غنی روز گذشته درکابل به خبرنگاران گفت که حملات تروریستی اخیر در کابل به معنی دشمنی آشکارپاکستان با افغانستان و نشاندهنده ضعف وشکست مخالفین مسلح در میدان های جنگ است .

 

اشرف غنی گفت:

 

“ما امید آمدن صلح را داشتیم، اما در قلمرو پاکستان برعلیهء ما اعلام جنگ می شود که این در حقیقت با یک کشورهمسایه و ملت یک کشوردشمنی آشکارمحسوب می شود. من از ملت و دولت پاکستان می پرسم که به گونه مثال اگر یک گروه این گونه قتل عام را که در شاه شهید کابل انجام شد، دراسلام آباد انجام می داد و این گروه درخاک افغانستان پناهگاه می داشت، عکس العمل شما چی می بود ؟ آیا ما را از دید دشمن می نگرید یا ازدید دوست؟”

 

رییس جمهوراشرف غنی حملات اخیر را برای حکومت افغانستان به معنی نکتهء عطف خوانده، افزود که ازاین پس ابتکار صلح را خود حکومت به عهده خواهد گرفت.

 

از آغاز کارحکومت وحدت ملی تا اکنون این نخستین باراست که مقامات افغان با چنین لهجهء تند پاکستان را مخاطب قرارمی دهند و برهمکاری صادقانه این کشورانتقاد می کنند.

 

آقای غنی گفت که حملات تروریستی اخیر کارکسانی است که صلح نمی خواهند، اما وی اطمینان داد که تداوم اینگونه حملات حکومت افغانستان را در راستای پیشبرد مذاکرات صلح منصرف کرده نمی تواند.

 

رییس جمهور غنی اظهار داشت:

 

“هرزمانی که برای تامین صلح امیدواری ها زیاد شده، به جان مخالفان صلح آتش روشن می شود و بعداً حملات وحشیانه شان را شدت می بخشند. اما اینگونه حملات ما را نه از هدف مقدس صلح منصرف کرده، می تواند و نه ما را وادار به دادن امتیاز به افراد شرطلب خواهد کرد. ما صلح را با کسانی انجام می دهیم که به معنی واقعی انسانیت وافغانیت میدانند و برای مفاد بیگانه ها کار نمی کنند.”

 

رییس جمهور با اشاره به مرگ رهبر اسبق طالبان گفت که حوادث اخیرنشان می دهد که از دو سال به اینسو جنگ طالبان برای کسانی دیگر ادامه داشته است.

 

هرچند اظهارات اخیر رییس جمهور و رییس اجراییه نمایانگر آنست که افغانستان به گونهء از پاکستان ناراضی شده است، اما رییس جمهورغنی می گوید که نوازشریف صدراعظم پاکستان در صحبت های اخیر اش به وی وعده همکاری داده است.

 

وی می گوید که نوازشریف وعد ه کرده است که درجهت مبارزه با تروریزم روی ایجاد یک طرح وسیع کارمی کند وبه همین هدف یک هیات افغانی نیز تا پنجشنبه آینده به اسلام آباد سفرخواهد کرد .

 

آقای غنی به روابط افغانستان وپاکستان اشاره کرده گفت که این روابط بدون منافع ملی و مصوونیت افغانان هیچ معنی نخواهد داشت.

 

اشرف غنی گفت:

 

“معیار روابط ما با پاکستان برمبنای منافع ملی ومصوونیت افغان ها استوارخواهد بود، هر زمانی که مردم ما کشته شوند، روابط معنی ومفهوم اش را ازدست خواهد داد، امیدوارم که این گونه نشود.”

 

تا کنون مقامات پاکستانی در مورد این اظهارات رییس جمهورافغانستان ابرازنظرنکرده اند، اما پیش از این وزیردفاع آن کشورگفته بود که بالای طالبان کنترول ندارند و ملا عمر رهبراین گروه نیز درافغانستان بوده است.

 

کارشناسان افغان درمورد این اظهارات رییس جمهورنظریات متفاوت دارند . برخی از آنان می گویند که با اینگونه اظهارات باردیگر حکومت های این دوکشوردر قبال خشونت ها و حملات تروریستی یکدیگررا مسوول خواهند شمرد که دراین میان مردم عام دو کشورمتضررخواهند شد.

 

اما عدهء دیگرموقف گیری اخیرحکومت افغانستان را مثبت ارزیابی کرده، می گویند که آوردن فشارها بالای پاکستان می تواند این کشوررا وادارنماید تا از حمایت تروریستان دست بکشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار