افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

حمایت هوایی امریکا از داعش در برابر طالبان

طالبان و داعش

سخنگوی طالبان نیز در همین زمینه اظهار داشت، با وجود حمایت های هوایی نیروهای امریکایی از داعش، طالبان موفق شدند تا لغمان را از وجود داعش پاکسازی کنند…

به گزارش مسوولان امنیتی ولایت لغمان، روز گذشته درگیری های نسبتا شدیدی میان شبه نظامیان طالبان و داعش در قریه نورلام صاحب ولسوالی الینگار رخ داد و چهار عضو گروه داعش از سوی افراد طالبان تیرباران شدند. سخنگوی قول‌اُردو 201 سیلاب در همین رابطه اظهار داشت، اطلاعاتی در خصوص تلفات گروه طالبان در این درگیری ها به دست نیامده است. اما سخنگوی طالبان اظهار داشت، داعش در این نبرد از حمایت هوایی نیروهای امریکایی برخوردار بوده است. این نخستین بار است که مسوولان امنیتی به طور رسمی از حضور داعش در ولایت لغمان سخن می گویند. لازم به ذکر است، مسوولان امنیتی پیش از این به حضور فعال داعش در ولایات ننگرهار، کنر و جوزجان اذعان داشته اند.

منطقه نورلام در سال گذشته نیز شاهد درگیری میان دو طرف بوده که طی آن دو تن از قوماندانان طالبان در آن کشته شدند. ولایت لغمان برای داعش می تواند بسیار استراتیژیک باشد. داعش پس از تثبیت حضور خود در ننگرهار و کنر که در مجاورت یکدیگر و سرحدات پاکستان قرار دارند، اقدام به نفوذ در ولایت لغمان در همسایگی کابل کرده تا از این طریق بتواند عملیات های خونین خود در پایتخت را افزایش دهد.

طی روزهای گذشته شبه نظامیان طالبان و داعش درگیری های شدیدی در ولایت ننگرهار داشته اند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز در همین زمینه اظهار داشت، با وجود حمایت های هوایی نیروهای امریکایی از داعش، طالبان موفق شدند تا لغمان را از وجود داعش پاکسازی کنند. به ادعای وی، در این درگیری ها چهار نظامی امریکایی کشته شدند. پیش از این نیز مقامات روسیه اظهار داشتند، چرخبال های امریکایی شبه نظامیان داعش را از سوریه و عراق به مناطق مختلف افغانستان منتقل می کنند. این در حالی است که زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا نیز هشدار داده بود که داعش پس از شکست در خاورمیانه، فعالیت هایش را در افغانستان افزایش می دهد.

کارشناسان بر این باورند، طالبان می تواند داعش را در افغانستان ریشه کن کند. پیش از این نیز داعش به بخش هایی از ولایت لوگر حمله کرد که به دلیل مقاومت طالبان با شکست مواجه شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار