افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

حمایت عربستان از تروریزم؛ عامل ایجاد امنیت برای امریکا و اسراییل!

تروریزم

عبدالطیف نظری گفت: حمایت عربستان از تروریزم باعث می شود که حاشیه امن برای امریکا و اسراییل در منطقه به وجود بیاید.

 

وی گفت که کارنامه سازمان ملل نیز در قبال عربستان سعودی شرم آور است و این سازمان در یک معامله پنهانی نام ریاض را از فهرست کشورهای طفل کش، خارج کرد.
کمیته تحقیق و بررسی حملات تروریستی 11سِپتِمبر وابسته به کنگره امریکا به تازه گی حمایت مالی رژیم سعودی از عاملان این حملات را تایید کرد و از 19 طیاره ربای حادثه 11 سِپتِمبر، 15 نفر تبعه عربستان سعودی بودند.
اسنادی که به تازه گی در امریکا نشر شده است، نشان می دهد بسیاری از این طیاره ربایان به صورت غیرمستقیم با مقام های سیاسی دولت عربستان در ارتباط بوده اند و جان لیمان قومندان نیروی بحری امریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان و نیز مشاور  جان مک کین از سیاستمداران جمهوری خواه امریکا به صراحت از نقش عربستان در حوادث تروریستی 11 سِپتِمبر پرده برداشته است.
این تحلیلگر سیاسی افغان گفت که به نظر می رسد رویکرد غرب بر اثر فشار افکار عمومی نسبت به عربستان در حال تغییر است، اما با این وجود دولت امریکا و تروریست ها در واقع دو روی یک سکه هستند و بیشترین منافع امریکا و صهیونیست ها از ناحیه تروریست ها تامین می شود.
وی تصریح کرد: حمایت عربستان از تروریزم باعث می شود که حاشیه امن برای امریکا و اسراییل در منطقه به وجود بیاید و کشورهای اسلامی با تروریست ها درگیر شوند و انرژی جهان اسلام صرف مبارزه با تروریزم شود تا امریکایی ها به آسانی بر روی پلان های خود برای پیشبرد اهداف راهبردی خود در منطقه کار کنند.
این تحلیلگر سیاسی افزود: امریکا با این رویکرد می تواند منابع انرژی منطقه را غارت کند، خود را به سرحد کشورهای منتقد سیاست های غربی از جمله چین، روسیه و ایران، برساند.
به گفته نظری، باوجود چرخش افکار عمومی غرب و افشای اسناد جدید علیه عربستان در حوادث تروریستی 11 سِپتِمبر، دولت امریکا هنوز هم تمایل به همکاری با عربستان نشان می دهد و حمایت مشترک آنها از تروریزم تکفیری در عراق و سوریه، این موضوع را به وضوح نشان می دهد.
وی گفت: در حال حاضر امریکایی ها بزرگترین مانع برای خارج کردن شهر موصل از دست تروریست ها هستند و هر روز بهانه تراشی می کنند و در حلب سوریه نیز همین سیاست را دنبال می کنند.
به گفته این استاد پوهنتون، با وجود چرخش ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور که گفته می شود دست امریکا در پشت آن بود، هنوز هم ترکیه در سوریه با امریکا همکاری می کند.
این تحلیلگر سیاسی افغان تصریح کرد: این سیاست های عربستان، امریکا و برخی از دیگر کشورهای منطقه است که منطقه خاورمیانه در آتش جنگ می سوزد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار