افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 22 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

حمایت بی سابقۀ غنی از زنان افغان

اشرف-غنی-احمدزی-1

 

اشرف غنی هشدار داد که اگر وزیر، رئیس و یا هر مقام دیگری به سوی زنان به چشم بَد نگاه کنند، فوراً برکنار خواهند شد!

 

محمد اشرف غنی اطمینان داده‌است که هیچگونه تعلل در تعهدات حکومت در راستای زنان صورت نخواهد گرفت.

 

آقای غنی که در پایان برنامۀ تحت عنوان “رهبری متحول برای زنان در مقام‌های بلند دولتی” در ارگ صحبت می‌کرد گفت که نیاز است تا یک فضای اعتماد و احترام میان زن و مرد وجود داشته باشد.

 

در همین حال ثریا صبحرنگ یک کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که به اساس یک بررسی این کمیسیون آزار و اذیت زنان در ادارات دولتی و محیط‌ های تحصیلی این کشور به اشکال و انواع مختلف وجود دارد.

 

اما خانم صحبرنگ روز گذشته گفت که این قضایا انعکاس پیدا نمی‌کنند و عمدتاًشکایتی صورت نمی‌گیرد.

 

وی گفت:

 

” چون آنها می‌دانند که اگر شکایت کنند وظیفه خود را از دست می‌دهند و ممانعت از سوی خانواده‌ها زیاد می‌شود. هیچ کس از رئیس و یا آمر خود شکایت نمی‌کند پس درین صورت با برطرفی افراد این مشکل حل نمی‌شود و بیشتر باید کاری شود که ذهنیت جامعه نسبت به زنان باید تغییر کند. امیدوارم که این صحبت رئیس جمهور به شکل اخطاریه باشد به کسانیکه دست به همچو اعمال می‌زنند و در عین زمان یک عمل پیشگیرانه باشد.”

 

در همین حال آمنه احمدی رئیس مالیه دهندگان متوسط وزارت مالیه در پایان برنامۀ رهبری متحول برای زنان در مقام‌های بلند دولتی گفته است که کار‌های بیشتری برای حفظ وقار و آبروی زنان انجام شود.

 

خانم احمدی افزوده است که یک تیم نظارتی توظیف شود تا وضعیت زنانِ را که در بَست‌‌های پایین در وزارت‌ها کار می‌کنند بررسی کند و آنانیکه به گفته او باعث آزار و اذیت زنان می‌شوند، مجازات گردند.

 

از سوی دیگر شبکه زنان افغان می‌گوید که آزار و اذیت از عوامل اساسی در مقابل کار زنان در افغانستان است.

 

حسینا صافی رئیس این شبکه گفت که همچو موارد باید به صورت جدی پیگیری شود.

 

وی افزود:

 

” همین حرفِ را که رئیس صاحب جمهور گفته تعقیب شود و اسناد ارایه گردد. اگر یک کسی مثلاً خانم‌ها را احترام کرد او را تشویق بکنیم و از وی تشکری نماییم و همچنان اگر یک کسی را می‌بینیم که خانم‌ها را آزار می‌دهد و طبعاً اگر او را تعقیب می‌کنیم و مجازات می‌شود این کار به خانم ها که ترس از آزار و اذیت در ادارات دارند و عاملین آن تعقیب نمی‌شوند امیدواری پیدا می‌نماید و همچنان کسانیکه آزار و اذیت می‌کنند نزد آنها هم ترس ایجاد می‌شود که مبادا مجازات شوند.”

 

پانزده سال پیش پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان زمینه برای کار و فعالیت، آموزش و تحصیل زنان فراهم شد.

 

اما به اساس گزارش‌ها در نتیجه آنچه آزار و اذیت زنان در ادارات به خصوص نهاد‌های دولتی در افغانستان خوانده می‌شود تعدادی از زنان درین کشور از کار دست کشیده‌اند و برخی از زنان با این پدیده همچنان رو به رو بوده و از آن رنج می‌برند.

 

فعالان و مدافعین حقوق زنان در افغانستان از حکومت این کشور می‌خواهند برای جلوگیری از آزار و اذیت زنان در ادارات دولتی و نهاد‌های آموزشی و تحصیلی و ایجاد فضای مصون کاری و آموزشی به زنان، اقدامات جدی را روی دست بگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار