افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

حمایت از بانک های دولتی توسط وزارت مالیه

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه استراتیژی جدید خود را به منظور حمایت از بانک های دولتی و همچنین دستآوردهای عمدۀ سال ۱۳۹۶را اعلام کرد

روزگذشته رییس روابط عامه و سخنگوی وزارت مالیه گزارشی از دستآوردهای عمدۀ سال مالی ۱۳۹۶ وزارت مالیه و استراتیژی جدید به منظور حمایت از بانک های دولتی را به رسانه ها ارایه داد.

محترم اجمل حمید عبدالرحیمزی در رابطه به استراتیژی بانک های دولتی گفت: استراتیژی مذکور که از طرف وزارت مالیه طرح و شورای عالی اقتصادی آنرا در پرنسیپ تأیید نموده است، هدف آن مدیریت بهتر بانک ها، اصلاحات در نظام بانکی، عرضۀ خدمات بهتر به مردم، تقویت سکتور خصوصی، فعالیت بانک ها در مطابقت با معیار های جهانی، استفاده مؤثر از تکنالوژی و اعطاء تسهیلات بیشتر قرضه می باشد.

وی همچنان افزود: وزارت مالیه به منظور حمایت از آزادی بیان، در فقرۀ ۱۵ ماده شانزدهم قانون مالیات بر عایدات را تعدیل نموده که بعداز تصویب ولسی جرگه و توشیح رییس جمهور رسانه های چاپی کشور از مالیات معاف می گردند.

محترم عبدالرحیمزی مبارزه جدی علیه فساد، تقرر به أساس شایستگی، تمرکز بالای سیستم های الکترونیکی، امضاء اعلامیۀ اروشا به منظور عصری ساختن گمرکات، منظورى ٦.٠٢ مليون دالر امريكايى تحت برنامه تمديد تسهيلات اعتبارى(ECF) با صندوق بين المللى پول؛ برگزاری مؤفقانه نشست های بورد نظارت و انسجام(JCMB) هیأت عالیرتبه(SOM)، نظارت و همآهنگی(OCB)، عضویت دایمی افغانستان در بانک سرمایه گذاری زیربنائی آسیا(AIIB)، سفرهای منطقه ئی و جهانی وزیر مالیه به منظور تقویت روابط اقتصادی، انتقال بنادر به وزارت مالیه، و بدست آوردن کلید طلائی اطلاع رسانی به سطح حکومت را از دستآوردهای عمدۀ وزارت مالیه در سال ۱۳۹۶ یاد نمود.

وی در رابطه به جمع آوری مالیات و ترتیب و مصرف بودیجۀ ملی گفت که در سال جاری برای جمع آوری عواید ملی در سند بودیجۀ ملی ۱۵۳ ملیارد افغانی هدف تعین گردیده بود که تا حالا توانستیم مطابق با پلان خویش ۱۴۵.۵ ملیارد افغانی جمع آوری نمائیم.

وی اضافه نمود که در سال مالی جاری تا حالا وزارت مالیه ۸۱ فیصد مصرف بودیجۀ انکشافی خویشرا بمصرف رسانیده است و به سطح حکومت نیز مصرف بودیجۀ انکشافی در مقایسه به سال گذشته در حدود ۹ فیصد افزایش را نشان می دهد و بودیجۀ سال مالی آینده در تفاوت با سال های دیگر مطابق به معیار های جهانی ترتیب گردیده است.

قابل تذکر است که اخیراً بنیاد آسیا(Asia foundation) گزارشی را مبنی بر وضعیت اقتصادی، سیاسی و امنیتی افغانستان به نشر رسانیده است که در آن پیشرفت های افغانستان را در عرصه های باز سازی، حکومتداری خوب و بهبود امنیت صحه گذاشته و به افزایش اعتماد و خوشبینی افغان ها نسبت به کارکردهای حکومت اشاره نموده است که بخشی از کنفرانس خبری امروز نیز در رابطه به گزارش این نهاد اختصاص یافته بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار