افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

حمایت از عربستان غیر مسوولانه است

رییس جمهور افغانستان در بیانیه ای اعلام کرده است که با تمام نیرو در کنار عربستان صعودی ایستاده و از حرمین شریفین دفاع خواهد کرد. موضعی که انتقادهای تندی را برانگیخته و حتی صداهای مخالف با آن در درون نظام بالا گرفت. پشت پرده حمایت عربستان چیست؟ و قیمت حمایت عربستان در جنگ یمن چه خواهد بود؟

 

داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رییس جمهور پیشین افغانستان در برنامه «فراخبر» گفت: من به عنوان یک شهروند افغانستان این سیاست را سیاستی اشتباه، ماجراجویانه و خطرناک برای امنیت و ثبات در منطقه می دانم. سیاست غیر منفعل به معنای مشارکت در جبهه های جنگی و آوردن جنگهای نیابتی در داخل افغانستان نیست. ما باید مسوولانه برخورد کنیم، این مساله هیچ ربطی به دفاع از حرمین شریفین ندارد. هیچ تهدیدی متوجه حرمین شریفین نیست. آنچه که هست رقابت دو قدرت بزرگ منطقه ای برای سیاست های توسعه طلبانه و سلطه جویانه شان در یمن است.

 

وی پشتیبانی از عربستان را کاری عبث دانسته و افزود: در حال حاضر ما خود درگیر یک جنگ متجاوزانه هستیم. جنگی که برما توسط همسایه مان پاکستان و نیروهای وابسته به آن تحمیل شده است. در چنین اوضاعی گشودن یک جبهه جدید و درگیر کردن افغانستان در جبهه جدید یک سیاست کاملاً غیر مسوولانه است. ایران و عربستان صعودی در منطقه عربی خاورمیانه با یکدیگر در یک رقابت شدید قرار دارند. دو اردوگاه که یکی بیشتر از نیروهای دولت های سنی مذهب و دیگری توسط گروههای تشیع پشتیبانی می شوند. این به نفع ما نیست که ما درگیر منافع توسعه جویی های منطقه ای دو قدرت شویم.

 

اسپنتا با انتقاد از تفکر و بیانیه رییس جمهور عنوان کرد: توهمی که در دولت افغانستان به وجود آمده است این است که می تواند با چنین اعلامیه هایی همراه با پاکستان، طالبان و عربستان فصلی که در دوران طالبان بود را احیا کند. این توهم است و رییس جمهور فکر می کند می تواند آنها را به پروسه صلح افغانستان بیاورد. این توهم باعث شده است که در واقعیت یک جبهه پرتنش جدید با یکی از همسایه های خود که با آن دارای اشتراکات بسیار فراوان هستیم، از جمله اشتراکات دینی، فرهنگی و تمدنی ایجاد کنیم که این به سود ما نیست. ایران یک دولت نیرومند است و توانایی مداخله در بسیاری از کشور ها را دارد.

 

مشاور امنیت ملی پیشین جبهه گیری رییس جمهور را به ضرر اوضاع مردم داخل کشور دانسته و اظهار کرد: اما یکی از نادر کشورهایی هستیم که در میان مردم خود تنش های نیرومند شیعه و سنی نداشتیم. بدون شک این جبهه گیری بدین گونه ی غیر مسوولانه سود یک مذهب در داخل کشور و برای وحدت ملی تاثیراتی زیانبار بر جای خواهد گذاشت. به همین دلیل است که من هشدار می دهم که رییس جمهور دست از این ماجراجویی ها بردارد.

 

وی در ارتباط با مفهوم بیانیه اشرف غنی گفت: این که دفاع از حرمین شریفین وظیفه ما است درست است اما حرمین شریفین مورد هیچ گونه تعدی قرار ندارد.بگذاریم دولت ها خود مشکلات خود را حل کنند. نباید برای دفاع از عربستان صعودی به یمن حمله کنیم و نباید با این حمایت سمبولیک با دولت دیگری که طرف مقابل این قضیه است و همسایه ما نیز است در حالت تقابل قرار بگیریم.

 

اسپنتا در ارتباط با احتمال پشت پرده حمایت از عربستان اظهار کرد: شایعاتی وجود دارد که چون عربستان توانایی تامین سربازان زمینی را ندارد، می خواهد کسانی را مزدور کند تا جوانان افغانستان را بفریبند و به جنگ یمن بفرستند و دولت افغانستان به این مزدورساختن جوانان افغانستان کمک می کند.

 

وی در ادامه تفکر رییس جمهور را طالبانیسم خواند ه و گفت: دولت می خواهد فصلی که در دوران حکومت طالبان بود را دوباره احیا کند. طالبانیسم یک تفکر است و نیازی به حضور فیزیکی طالبان ندارد. طالبانیسم می تواند توسط افکار و اعمال افراد بسیارمدرن و تحصیلکرده درغرب نمود پیدا کند. در دوران طالبان تنها کشورهایی که آنها را به رسمیت می شناختند عربستان، پاکستان و امارات متحده عربی بودند. این جبهه امروز با افاده هایی مانند افاده های سکوت استراتژیک که در قاموس ادبیات سیاسی هیچ جایی ندارد و از جانب دیگر با پشتیبانی غیر ضروری و مضر از عربستان صعودی در یمن به طرف منازعه تبدیل می شود، نمود پیدا می کند. ما باید با عربستان دوست باشیم، مدافع حرمین باید باشیم اما دلیل نمی شود که ما بخشی از نیروهای جنگ طلب در کشوری دیگر باشیم در حالیکه در کشور خود هرروز ده ها جوان قربانی می دهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار