افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

حمایتِ روسیه ازطالبان؛ درهاله ای از ابهام!

قومندان نیروهای ناتو در اروپا مدعی شد که روابط روسیه با طالبان افزایش یافته است!

جنرال کورتس سکاپاروتی با تاکید بر لزوم پیروزی در جنگ افغانستان اظهار کرد: در 16 سال گذشته بیش از هزار و 400 عسکر امریکایی در جنگ افغانستان کشته شده‌اند.

جنرال ارشد امریکایی افزود: احتمالا روسیه علاوه بر حمایت از طالبان، این گروه را تجهیز می‌کند.

از سویی هم جنرال جان‌نیکلسون قومندان نیروهای ناتو و عساکر امریکایی در افغانستان نیز به کمیته مشرانو جرگه امریکا ماه گذشته گفته بود که روسیه از گروه طالبان در افغانستان حمایت می‌کند که این اظهارات، واکنش صریح مقامات روسی را نیز در پی داشت.

ضمیرکابلوف نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان و از مسئولان وزارت خارجه روسیه، اظهارات جنرال نیکلسون مبنی بر حمایت روسیه از طالبان را بی‌اساس خوانده بود.

مقامات و نماینده گان کشورمان نیز در گذشته روسیه را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند اما اخیرا مقامات روسی در دیدار حنیف اتمر از مسکو اطمینان داده‌اند که تماس روسیه با طالبان فقط به منظور تشویق این گروه برای پیوستن به روند صلح صورت گرفته است.

مشاور شورای امنیت افغانستان نیز پس از دیدار با لاوروف و سایر مقامات روسی اعلام کرد که موضع روسیه در قبال طالبان به موضع دولت افغانستان نزدیک است.

با وجود اینکه مقامات روسیه در نشست آتی مسکو که با محوریت افغانستان برگزار می‌شود، حضور امریکا را مهم دانسته اما اظهارات تند جنرال‌های امریکایی می‌تواند مانع همکاری روسیه و امریکا در افغانستان شود.

از سویی هم حنیف اتمر مشاور شورای امنیت افغانستان گفته بود که روسیه و امریکا بهتر است به منظور برقراری ثبات و صلح در افغانستان به صورت مشترک تلاش کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار