افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

حلقه قدرت در افغانستان

 

در جریان 12 سال که گذشته حامد کرزی برای اداره یک کشور از هم متلاشی شده، بالای تعدادی از افراد کار آزموده و قابل اعتماد تکیه کرده است. به نوشته مجله آتلانتیک چاپ آمریکا، یک دانشمند مهربان، یک جنرال بی باک و یک جاسوس مانند سایه جزء حلقه داخلی حامدکرزی بوده اند.

حامد کرزی که قدرت را در افغانستان به دفترش متمرکز ساخته است، اکثراً به نفع یک شبکه غیر رسمی که خود آن را در سرتاسر افغانستان به وجود آورد، از کنار نهادهای دولتی عبور کرده است.

حامد کرزی که اکثراً به دیوارهای ضخیم ارگ ریاست جمهوری در کابل محدود شده است، به کمک همین افراد، طرز تفکر متنوع و گذشته آنها افغانستانی را شکل داد که از خود به میراث می گذارد.

در بخش سیاست های بزرگ، حامد کرزی به مشاور امنیت ملی اش رنگین دادفر اسپنتا و عمر داووزی که برای مدت مدید رییس دفترش بود، رجوع کرده است.
به نوشته مجله آتلانتیک رنگین دادفر اسپنتا یک دانشمند مهربان و به گفته خودش با گذشته انقلابی است که محافظه کاری مذهبی و اجتماعی اش با ارزش های سوسیال دموکراسی و سکولاریزم در تصادم قرار دارد.

رنگین دادفرسپنتا به مجله آتلانتیک گفته است که زندگی اش اکنون یک بیان مغایر یا ضد و نقیض است. وی اکثراً در حلقات شخصی و آکادمیک از پالیسی های حکومت انتقاد می کند و تا هنوز هم تحت نام مستعار برای روزنامه های داخلی می نویسد.

عمر داوود زی 56 ساله که ماستری اش را در مطالعات انکشافی از دانشگاه اکسفورد گرفته است و با عقاید محافظه کارانه حزب اسلامی پیوند دارد، به حیث رابط رییس جمهور کرزی با تعدادی زیاد از افراد متنفذ و جنگسالاران در تامین ثبات و امنیت انتخابات سال 2009 میلادی نقش داشت و در سال 2011 در یک تلاش ناکام برای مصالحه با طالبان حامد کرزی اورا به حیث سفیر در اسلام آباد مقرر کرد.

تا سال 2011 میلادی احمدولی، برادر اندر جوان حامد کرزی و یک نسل از رهبران جوان اما قوی در تامین قدرت کرزی در جنوب پر آشوب نقش داشتند. بعد از کشته شدن احمدولی کرزی این مسوولیت نخست به اسدالله خالد که زمانی والی قندهار بود و بعد هم به جنرال جوان 35 ساله عبدالرازق اچکزی فرمانده امنیه قندهار انتقال یافت که بیشتر به خاطر شیوه های ظالمانه با طالبان و سایر رقبایش به حیث یک قدرت منطقوی شناخته می شود.

مجله آتلانتیک می نویسد اما در بین همه این افراد، در جریان همه این مدت 12 سال، ابراهیم سپین زاده یا مهندس ابراهیم یک شخص غیرقابل تعویض بوده است. حرف های مهندس ابراهیم بیش از هرکس دیگر در افغانستان وزن دارد. دوستی انجنیر ابراهیم با حامد کرزی به دهه قبل، به روزهای بعد از یازدهم سپتامبر بر می گردد که هیچکس حتی برادران و اعضای فامیل کرزی با وی نزدیک نبودند. وی که معاون شورای امنیت ملی افغانستان است، هرگز در جلسات اشتراک نمی کند. مهندس ابراهیم بالای چند تن محدود بطور خاص بالای محمد ضیا صالحی اتکا دارد.

به نوشته مجله آتلانتیک، گرچه روی کاغذ مهندس ابراهیم معاون شورای امنیت ملی افغانستان است اما در حقیقت وی سایه کرزی و خیلی بیشتر از آن بود. استعداد مهندس ابراهیم در آن است که از انظار دور باقی بماند.

مجله آتلانتیک می نویسد، در حالی که موعد ریاست جمهوری حامد کرزی به پایان آن نزدیک شده است، همه این افراد در حالت مانور برای زندگی بعد حامدکرزی اند. رنگین اسپنتا و ابراهیم سپین زاده در شکل گیری انتخابات سال 2014 کمک کردند. رنگین دادفر اسپنتا از قیوم کرزی برادر رییس جمهور حمایت کرد که به نفع زلمی رسول از نامزدیش گذشت. مهندس ابراهیم از زلمی رسول حمایت کرد.

این مجله گفته است: عبدالله عبدالله گفته که اگر برنده شود، به گمان اغلب که عمرداوود زی را در پست وزارت داخله حفظ خواهد کرد.

به نوشته مجله، جنرال عبدالرازق که یکی از جوانترین مردان قوی حامد کرزی در جنوب افغانستان به شمار می آید و در دهه که گذشت نظامیان آمریکایی اورا تقویت کرده اند، واقیعتی است که رهبر آینده افغانستان، بدون در نظرداشت اینکه که خواهد بود، باید با آن مقابل شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار