افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 24 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حقیقت چیست؟/ آیا واقعا ولسوالی سنگین سقوط نکرده است؟

هلمند در آستانه سقوط قرار دارد اما وزارت دفاع ملی افغانستان می گوید که وضعیت هلمند تحت مدیریت و کنترل است. اعضای شورای ولایتی هلمند می گویند که هیچ حمایتی از مرکز به هلمند فرستاده نشده است. اما وزارت داخله و وزارت دفاع افغانستان ادعا دارند که نیروهای تازه نفس و حمایت به هلمند روان کرده اند. حقیقت چیست؟ آیا واقعا ولسوالی سنگین سقوط نکرده است و اگر سقوط کرده است چرا حکومت آن را انکار می کند؟

 

زلمی زابلی رییس کمیسیون سمع شکایات سنا در برنامه «نگرش» گفت: هم اکنون در هلمند جنگ و کشتار مردم است و سرپرست دفاع و وزیر خارجه و داخله در کابل و در جایگاه های امن خود نشسته اند و از حال مردم هلمند خبر ندارند و می گویند هلمند تحت کنترل ما است. از این طرف نیروهای آمریکایی هم می گویند که ما به آنجا می رویم و به شما مشورت می دهیم. مشورت برای چه؟ آنجا به کمک نیاز دارد نه به مشورت. سنگین یک ولسوالی است که موقعیتی بسیار استراتژیک دارد حالا که سنگین سقوط کرده است آن طرف دو ولسوالی نوزاد و موسی قلعه که موقعیتی بسیار استراتژیک دارند، در خطر هستند و برای مرکز خطر بسیاری دارند.

وی در خصوص دلیل پنهان کردن سقوط ولسوالی سنگین از سوی حکومت بیان داشت: متاسفانه زمامداران ما همیشه سعی دارند به ملت دروغ بگویند. سنگین سقوط کرده است و آنها در کنفرانس های مطبوعاتی خود می گویند سنگین سقوط نکرده است. تا کی می خواهید این وطن را به دروغ پیش ببرید؟ در این شرایط به جای اینکه از ملت خود بخواهند که کمک کنند، سربازان را حمایت کنند، معلومات دهند که باهم دشمن را دفع کنند به مردم دروغ می گویند و همکاری های مردم راخنثی می کنند. برای ما ثابت شد که انگریز و آمریکا که بدانجا رفته اند این دسیسه را دارند که هلمند و سپس جلال آباد را سقوط دهند.

 

زابلی آمریکا را مسبب سقوط سنگین می داند و این ولسوالی را جایگاهی برای تمویل جنگ می داند و می گوید: متاسفانه خاینان درونی ما مردم را به این روز می اندازند. در قندهار فرمانده قل اردو بود که به کمک خارجی ها داعش را بدانجا آورد و جابجا کرد و باعث شد نود نفر از هم وطنان ما شهید شوند. در هلمند نیز چنین قصه ای را به راه انداخته اند. سنگین جایی است که در زمان طالبان بهترین منبع برای طالبان بود. خارجی ها کارخانه هایی در آنجا داشتند که مواد را تبدیل به هرویین و برخی مشتقات دیگر می کردند. حالا هم می خواهند سنگین را به دست بگیرند تا بتوانند هزینه های جنگ را از این تبدیل مواد مخدر به دست آورند. حالا که سنگین در چنین حالتی به سر می برد یکی از این زمامداران خوش خیال ما به آذربایجان رفته و تفریح می کند. حتی وزیر دفاع خود را هم روان نکرده است که ببیند اوضاع در آنجا چگونه است. زمامداران ما در خواب به سر می برند و دروغ می گویند که ما سرباز کمکی و تجهیزات فرستاده ایم. در حالیکه من اطلاعات کامل دارم که هیچگونه کمکی فرستاده نشده است.

 

وی زمامداران کشور را افرادی می داند که برای منفعت شخصی خود کار می کنند و افزود: زمامداران ما تا آنجا بی خیال و وطن فروش هستند که در کنفرانس قلب آسیا هم هیچ چیزی از اینکه پاکستان ترورزیم را تمویل می کند نگفتند. ضررش در این بود که تمام دنیا در آنجا حضور داشتند، آنها نتیجه گرفتند که افغانستان هیچ شکایتی از پاکستان ندارد.

 

رییس سمع شکایات سنا با انتقاد از کمبودهای رهبران می گوید: زمامداران ما سیاست را نه به شکل علمی آموخته اند و نه به شکل تجربی که در وطن کار کرده باشند. رییس جمهور به عنوان یک معلم اقتصاد در آمریکا تدریس کرده است و در همان حد هم باقی مانده است. از رییس اجرایی گلایه و شکایت داریم که با وجود اینکه در افغانستان بوده است و تاریخ افغانستان را لمس کرده است چرا به جبهات جنگ سر نمی زند و وضعیت را از نزدیک مشاهده نمی کند. علاوه بر همه این کمبودها از جانب این زمامداران، آنها تحت تاثیر آمریکا هستند. هرچیزی که آنها بگوید و هر خواسته ای که داشته باشند، رهبران ما باید انجام دهند و از خود اراده و اختیاری ندارند. آمریکا از آنها می خواهد که در برابر این ناامنی ها و جنگ هایی که در افغانستان رخ می دهد عکس العملی نشان ندهند آنها هم همین کار را می کنند.

 

وی سقوط سنگین را برنامه ای از پیش تعیین شده از سوی حکومت و آمریکا می داند و می گوید: دلیل اینکه در هملند چند ولسوالی از جمله سنگین سقوط کرد، این نیست که نظامی های ما ضعیف شده اند. آنها پیوسته از جان خود گذشته اند و خود را قربانی کرده اند. مشکل در اینجا است که به نیروهای امنیتی ما گفته شده است که شما تعرض و جنگ نکنید. این حرف از جانب فرماندهانی که در آنجا حاکم هستند گفته شده است. مشخص نیست که چه رازی در پشت این پرده نهفته است. هم اکنون در هلمند دقیقاً اتفاقی افتاده است که در قندوز افتاد. در حالیکه به قدر کافی نیروی امنیتی داشتیم، به آنها اجازه فعالیت و عملیات داده نشد و این کار باعث شد که ولسوالی به راحتی سقوط کند. شاهد این مدعا این است که معاون والی آنجا که انسانی با کفایت بود در این چند روز اخبار واقعیت را به مردم می رساند و افشا کرد که سنگین را کاملاً طالبان گرفته اند و در آنجا حاکمیت دارند. رییس جمهور حالا او را از پستش برکنار کرده است که چرا واقعیت را گفته است. والی هنوز در سر جای خود قرار دارد چرا که به دروغ می گوید که سنگین هنوز سقوط نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار