افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

حقوق بشر به سبک سربازان امریکایی در افغانستان

 

چند روز پیش سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی تحت نام”رها شده درتاریکی” اعلام کرد که درجریان چند سال گذشته، 140 غیرنظامی افغانستانی به شمول 50 کودک و زنان حامله از سوی سربازان خارجی بخصوص سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شده اند.

هزاران خانواده‌ در افغانستان در مورد رسیدگی به پرونده‌ی کشته شدن نزدیکان شان توسط نیروهای امریکایی بی سرنوشت مانده اند.
سازمان عفو بین الملل در این گزارش، با اشاره به تحقیقات خود در باره 10 واقعه خونباری که طی سالهای 2009 و 2013 (88 تا 92) در افغانستان رخ داد و سبب شد شماری از غیر نظامیان در جریان عملیات نیروهای آمریکایی کشته شوند، اعلام کرد آمریکا به رغم درخواستهای مکرر، هیچ یک از این موارد را پیگیری نکرده و پاسخی هم نداده است. بیشتر این افراد قربانیان هجمه های شبانه نیروهای امریکایی و حملات هوایی کور به کاروانهای عروسی یا مراسم میهمانی و جشن و سرور بودند.

ریچارد بینیت، مسوول بخش آسیا در مورد کشتار غیرنظامیان و عدم پاسخگویی نیروهای امریکایی در مورد قتل غیرنظامیان در افغانستان شدیداً انتقاد کرده و تاکید کرده است که سیستم عدالت نظامی آمریکا باید اصلاح شود و تمامی اسناد مربوط به کشتار غیرنظامیان ازسوی سربازان آمریکایی نزد دولت آمریکا نگهداری می شود باید معلوماتی بیشتر ارایه کند.

ریچارد بینیت گفت: از شروع تهاجم، هزاران افغانستانی توسط نیروهای امریکایی کشته و یا زخمی شده اند، اما قربانیان و خانواده‌های شان شانس ناچیزی برای جبران خسارت دارند.

او ادامه داد: سیستم عدالت نظامی امریکا در کشاندن سربازانش به حسابگویی به دلیل کشتارهای غیرقانونی و دیگر تخطی‌ها تقریباً همیشه ناکام می‌شود و شواهد جرایم احتمالی جنگی و کشتارهای غیرقانونی ظاهراً نادیده گرفته شده است.

وی با بیان اینکه باید در امضا پیمان امنیتی موضوع مجازات عاملان کشتار غیرنظامیان گنجانده شود، تصریح کرده: سازمان عفو بین الملل از دولت افغانستان خواسته است که تا یک میکانیزمی را در نظر بگیرد تا تخطی هایی که از سوی نیروهای خارجی صورت می گیرد مورد پیگیری قرار داده شود.

در این گزارش همچنان با زندانیانی مصاحبه شده که در بازداشت نیروهای امریکایی شکنجه شده اند. قندی آغا، یکی از این زندانیان است که درباره ماجرایی که در زندان به سرش آمده بود چنین حکایت کرده: چهار تن با کابل من را می‌زدند. آن‌ها (سربازان آمریکایی) پاهایم را بسته می کردند و با یک میله چوبی به کف پاهایم می‌زدند. آن‌ها با مشت به صورتم می‌زدند و من را لخت می‌کردند. آن‌ها سرم را به کف اتاق می‌کوبیدند.

قندی آغا که در سال 2012 در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک نزد نیروهای ویژه امریکایی زندانی بوده است، گفته که سر او را داخل یک بشکه آب می‌کرده و شوک برقی می‌داده اند. در این گزارش از او نقل شده است که شاهد قتل یک زندانی دیگر بوده است.

سازمان عفو بین الملل در این گزارش همچنان فقدان شفافیت در تحقیقات و پیگیری کشتار غیرقانونی افراد غیرنظامی در افغانستان را مستند کرده است.

این تنها یک نمونه از صدها تجاوز و عمل غیرقانونی است که آمریکاییها در کشور ما مرتکب شده اند. صدها کودک را کشته اند و حتی به زنان باردار رحم نکرده اند. آن وقت در پیمان امنیتی، مصونیت قضایی هم می خواهند. تاکنون که ترس از محاکمه شدن بوده، اینگونه رفتار کرده اند، وای به حال روزی که بدانند مصونیت قضایی دارند، آن وقت چه می کنند.

این گونه فرافکنی ها نه تنها بی اعتنایی آمریکا به کشتار غیرنظامیان و پنهانکاری جرایم جنگی صورت گرفته توسط نظامیان این کشور و ناکامی آن در مبارزه ادعایی با تروریزم را توجیه نمی کند بلکه کارنامه سیاه حقوق بشری این کشور را سنگین تر می سازد البته برای کسانی که چشم حقیقت بین داشته باشند نه تشنه رسیدن به قدرت باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار