افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

حقايق تاريخ افغانستان برملا مي شود.

گزارش مفصلي كه نقض حقوق بشر در سه دهه جنگ را برملا مي سازد به هيچ عنوان خدشه دار نخواهد شد و ما آن را بزودي نشر مي كنيم.بر بنياد گفته هاي سيما سمر، رييس كميسيون مستقل حقوق بشر گزارش مفصلي كه نقض حقوق بشر سه دهه جنگ در افغانستان را برملا مي سازد، خدشه دار نخواهد شد و بلاخره به نشر خواهد رسيد.

اين گزارش موارد نقض حقوق بشر را از اواخر دهه۷۰ ميلادي تا پايان سال ۲۰۰۱ ميلادي كه پايان رژيم طالبان است در بر مي گيرد و شامل نامهاي شماري از مقام هاي بلند پايۀ حكومت آقاي كرزي نيز در آن درج شده است.

سيما سمر در تازه ترين گفتگو با طلوع نيوز گفته است كه اين گزارش حقايق تاريخ افغانستان را بر ملا ساخته است و از آن چشم پوشي نمي توان كرد.
وي گفت امكان اين وجود دارد كه كساني به عوض ما توظيف مي شوند، اين گزارش را منتشر نكنند اما نابودي كامل آن با در نظر داشت تكنالوژي ديروزي امكانپذير نيست.

اين در حالي ست كه رييس جمهور كرزي دو هفته پيش سه عضوي اين كميسيون را به شمول نادر نادري و فهيم حكيم را از مقام هاي شان سبكدوش كرد.

نادر نادري ، مسؤل گرد آوري گزارش هاي جرايم جنگي، ثبت جنايت رژيم كمونيستي، حكومت مجاهدين و رژيم طالبان بود.

خانم سمر در ادامۀ سخنانش افزود : من فكر مي كنم اگر ما گذشته را ناديده بگيريم، صلح پايدار در افغانستان تأمين نخواهد شد.

در همين حال رياست جمهوري گفته است كه معياد كاري پنج سالۀ اين كميشنران ماه گذشته پايان يافته است و تمديد نگرديد كه از حق مسلم رييس جمهور است.

بر بنياد گفته هاي خانم سمر چون براي وي به صورت رسمي ابلاغ نشده است بنابراين آقاي نادري و همكارانش در وظايف شان باقي خواهند ماند.

خانم سمر همچنان گفت كه رييس جمهور براي وي وعده سپرده بود تا درباره تقرر كميشنران جدي در اين كميسيون با وي مشورت خواهد كرد.وي گفت؛ در ديداري كه دو ماه پيش با رييس جمهور داشتم، من برايش از پوره شدن دوره هاي كاري ما ياد آوري كرديم. وي برايم گفت كه شما بايد ادامه دهيد. من برايشان گفتم در صورتي كه من به كارم ادامه دهم اعضاي تيم را خودم انتخاب خواهم كرد و يا در انتخاب آن ها نقش خواهم داشت.

از خانم سمر درباره افشاي نام هاي كساني كه در گزارش آمده اند و از مقام هاي دولتي يا حاميان كليدي آقاي كرزي هستند پرسيده شد وي در پاسخ گفت كه مردم افغانستان همۀ آنها را مي شناسند.

وي افزود كه در قدم نخست، كميسيون نمي خواهد تنشها را در افغانستان بيشتر سازد و دوم اينكه امنيت كارمندان در دفاتر مختلف و ولايتي براي ما يك نگراني است و در قدم سوم اينكه من فكر مي كنم كه اين واقعات، حقايق جامعه هستند و چه ما آن را امروز يا 10 يا 15 سال بعد منتشر كنيم، مردم افغانستان آن را قبول خواهند كرد و منحيث بخش از تاريخ افغانستان باقي خواهند ماند.

خانم سمر زماني پخش خبر بركناري اعضاي كليدي كميسيون مستقل حقوق بشر اعلام شد، در ايالات متحده به سر مي برد و جايزه صلح را از سوي گروهي بين المللي بحران را دريافت مي كرد.

بر بنياد گفته هاي وي آقاي كرزي تا كنون تصميم نهايي اش را نگرفته است.

رييس كميسيون مستقل حقوق بشر تأكيد مي ورزد كه چوكي هاي كميسيون حقوق بشر نبايد ميان اراكين دولت تقسيم شود. زيرا اين روند در بخش هاي ديگر دولت رايج است. اما اعضاي اين كميسيون با بر رعايت بشر متعهد باشند.

از سوي ديگر گروه هاي جامعۀ مدني از آقاي كرزي خواسته اند تا تمامي 9 عضو اين كميسيون را تبديل كند!!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار