افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

حضور پررنگ هند و انزوای پاکستان درافغانستان

پاکستان و هند

 

رفتار پاکستان می تواند واکنشی به دوری کابل از اسلام آباد تلقی شود. اگر این وضعیت تداوم پیدا کند، هند با همراهی افغانستان، نه تنها موفق به انزوای پاکستان درمنطقه خواهد شد، بلکه توانایی انزوای سایر نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را که در سال های گذشته برخلاف وعده های خود نتوانستند امنیت را برای باشنده گان افغان به ارمغان بیاورند، خواهند داشت.  

ساخت سد سلما که به درخواست مردم به نام سد «دوستی» هند و افغانستان، تغییر داده شد، یکی از بزرگترین کمک های هند به افغانستان در طول دهه های گذشته است. این سد با هزینه ای حدود 300 ملیون دالر در نزدیکی ولایت هرات در غرب افغانستان، ساخته شده است.
سد دوستی بر روی رودخانه «هریرود» ساخته شده است و علاوه بر اینکه ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را خواهد داشت و این برق تولیدی، جایگزین بخشی از برق وارداتی افغانستان از کشورهای همسایه می شود، بین 70 تا 80 هزار هکتار از زمین های زراعتی اطراف سد را آبیاری خواهد کرد.
افغانستان سهم عمده ای در ساخت این سد نداشته است. شاید کلان ترین اقدام وزارت انرژی و آب کشور پیشنهاد تغییر نام سد سلما به سد «دوستی» بوده که آن هم بعد از رایج شدن این نام بر زبان مردم منطقه، صورت گرفته است و ساخت آن بر دوش هند بوده است تا به گفته نخست وزیر هند روشنائی و سرسبزی را به باشنده گان افغان هدیه کند.
نخست وزیر هند در آئین بهره برداری از سد «سلما» در هرات تصریح کرد «ممکن است امکانات دهلی نو محدود باشد، اما تعهد ما به افغانستان حد و سرحد نمی شناسد.»
«نارندرا مودی» افزود که از سال 2001 میلادی صبح جدیدی در افغانستان طلوع کرد و قدرت های تخریب، مرگ،انکارو غلبه، دیگر نخواهند توانست مانع تحقق رویاها و آرزوهای مردم این سرزمین شوند و اکنون سرمایه گذاری هند در بندر چابهار ایران، راه جدیدی را برای افغانستان به روی جهان باز کرده است.
بازرگانان افغان از بندرچابهار ایران من‌حیث بدیلی برای بندر کراچی پاکستان یاد می کنند واین سخنان نخست وزیر هند آشکارا اشاره به اسلام اباد دارد.
هند به موازات دوری کابل از اسلام آباد، اشتیاق و انگیزه بیشتری برای حضور در افغانستان از خود نشان داده و درصدد است تا ساخت شاهراه ها، بهره برداری از معادن آهن، راه اندازی کارخانه تولید فولاد با ظرفیت 6 ملیون تن در سال، تولید 800 مگاوات برق و خطوط برق رسانی را در نقاط مختلف افغانستان کلید بزند.
هند تجربه ناگوار روی کار آمدن یک حکومت دست نشانده رقیب دیرینه خود در افغانستان را حدود دو دهه قبل، چشیده است و پس از سقوط طالبان، با حضور گسترده در بخش مختلف اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی، نمی خواهد اجازه دهد بار دیگر آن تجربه تکرار شود، اما این تنها دلیل کمک هند به افغانستان نیست.
هند همزمان با تحت فشار گذاشتن رقیب دیرینه خود پاکستان، رقابت سنگینی را با چین آغاز کرده و در واقع تئوری های سیاسی خود را در عرصه بین الملل برای تبدیل شدن به بازیگر کلان منطقوی پیش می برد و تاکنون توانسته بخشی از این سیاست را در عمل پیاده کند و دعوت از روسیه و کشورهای آسیای میانه برای حضور در بندر ترانزیتی چابهار در همین چارچوب قابل ارزیابی است.
افغانستان در پیمودن این راه با هند همراه شده و بعد از ناامید شدن از پاکستان، برای کمک به برقراری صلح در افغانستان، روز به روز به دهلی نو نزدیک شده است و «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری کشورمان نیز در آئین بهره برداری از سد سلما، گفت که اینک هند برای ما به معنای روشنایی، سرسبزی وپویایی است ومی دانیم که ویران کردن آسان است و آباد کردن دشوار، اما برخلاف یک عده که مهمترین هنرشان خراب کردن و پیام ویرانی فرستادن است، ما مسئولیت دشوار آباد کردن را به دوش گرفته ایم.
رییس جمهوری افغانستان، پیشتر آشکار کرده بود که از کدام کشور پیام جنگ به کابل فرستاده می شود. اشرف غنی سال گذشته بعد از انفجاری مهیب در کابل تصریح کرد «افغانستان، اراده و ظرفیت خـود را در راسـتای مبارزه با تروریزم نشان داد و تحلیل و رای خـود را بـا طرف پاکستانی در میان گذاشت تا هر دو طرف به مقابلۀ هدفمنـد و همه جانبه برضد تروریزم اقدام کننـد و بساط خشونت را از هر دو کشور برچیننـد، اما اسلام آباد اراده و ظرفیت خود را در عمل نشان نداد.»
رییس جمهوری افغانستان اعتقاد دارد که صلح در افغانستان دو شاخه دارد. یک شاخه ان صلح با پاکستان و شاخه دیگر آن صلح با طالبان خواهد بود که به گفته وی، اساس آن، صلح با اسلام آباد است؛ زیرا کارخانه های تولید بم و آموزش نیروهای انتحاری در پاکستان است و از آن من‌حیث کشوری یاد کرد که پیام جنگ به کابل ارسال می کند.
اشرف غنی، بعد از متوقف شدن دور دوم گفت و گوهای صلح افغانستان با گروه طالبان، برخلاف ابتدای دوران زمامداری خود آشکارا سیاست خارجی خود را تغییر داد و رویگردانی آرام از اسلام آباد را دردستور کار خود قرار داد و همزمان به هند نزدیک و نزدیک تر شد و گستره همکاری های کابل را در بخش نظامی با این رقیب کهنه و همسایه پاکستان افزایش داد.
«عبدالله عبدالله» رییس اجرائی دولت افغانستان سفر ماه گذشته خود را به پاکستان لغو کردوباوجود آن که « نواز شریف» پس از اطلاع از لغو سفر عبدالله و عزم وی برای سفر به چین، دعوت اسلام آباد از وی را تکرار کرد، اما وی حاضر نشد به آن کشور سفر کند.
کمک های هند به افغانستان، علاوه بر اینکه دولت های دو کشور را به هم نزدیک کرده، مردم دو کشوررا نیز به یکپارچگی سوق داده است. پس از بهره برداری از سد دوستی در هرات، مردم افغانستان با شاخه های گل روانه قونسولگری های هند در پاکستان شدند.
مردم افغانستان درست درشرایطی شاخه های گل را نثارقونسولگری های هند در شهرهای هرات، جلال آباد، قندهار و مزارشریف کردند که پاکستان سرحد «تورخم» را در شرق افغانستان به روی باشنده گان افغان بست و اعلام کرد که خانواده های دو طرف سرحد تنها در صورت داشتن روادید می توانند از آن عبور کنند. تصمیمی که از زمان جدائی پاکستان از بدنه هندوستان در سال 1947 میلادی، اجرا نشده و امکان اجرای آن نیز به دلیل پیوستگی پشتون های سرحدنشین، وجود نداشته است.
رفتار پاکستان می تواند واکنشی به دوری کابل از اسلام آباد تلقی شود. اگر این وضعیت تداوم پیدا کند، هند با همراهی افغانستان، نه تنها موفق به انزوای پاکستان درمنطقه خواهد شد، بلکه توانایی انزوای سایر نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را که در سال های گذشته برخلاف وعده های خود نتوانستند امنیت را برای باشنده گان افغان به ارمغان بیاورند، خواهند داشت؛ زیرا آشکارا تفاوت حضور هند را با قدرت های کلان خارجی دیگرلمس می کنند، اماافغانستان بدون پاکستان برای کابل کارآسانی نخواهد بود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار