افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حضور سرتاج عزیز در نشست دیروز در کابل

در نشست دیروز همکاری های اقتصادی منطقوی برای افغانستان یا ریکا، سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و امور خارجی صدراعظم پاکستان نیز حضور داشت.

 

سرتاج عزیز در حاشیه این نشست با رییس جمهور اشرف غنی و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان هم ملاقات کرده است.

 

مشاور امنیت ملی و امور خارجی نواز شریف شام دیروز پس از رسیدن به اسلام آباد در مورد ملاقات اش با رییس جمهور و وزیر خارجه افغانستان در صحبت با تلویزیون دولتی پاکستان گفت که روی بهبود روابط دو جانبه با مقام های افغان بحث و گفتگو کرده است.

 

به گفته وی، اسلام آباد از کابل خواسته تا تبلیغات ضد همدیگر باید متوقف شود.

 

سرتاج عزیز می گوید: طرف افغانستان موافقه کرده که ماه آینده وزیر مالیه افغانستان به هدف بهبود روابط اقتصادی میان دو کشور به اسلام آباد سفر کند.

 

سرتاج عزیز پیش از سفرش به کابل روز پنجشنبه گفت:در صورتیکه افغانستان خواسته باشد کشورش حاضر است تا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان مقامات افغان و طالبان زمینه سازی کند.

 

حکومت افغانستان در واکنش به این اظهارات مشاور امنیت ملی و امور خارجی صدراعظم پاکستان دیروز گفت: پاکستان نخست باید اقداماتی را برای ایجاد فضای اعتماد با افغانستان سردست گیرد که پروسۀ صلح را به دنبال داشته باشد.

 

اما سرتاج عزیز بعد از برگشت از کابل به پاکستان در مورد مذاکرات صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان به تلویزیون دولتی کشورش گفت:

 

“به همه آشکار است که بدون مذاکرات، صلح تامین نمی شود، اما اینکه مذاکرات چگونه صورت خواهد گرفت در آینده روی آن صحبت های مفصل خواهیم داشت. در این میان بررسی خواهیم کرد که برای از سرگیری مذاکرات صلح تا چه حد امکانات وجود دارد زیرا رهبری طالبان در حال تغییر است.”

 

قرار بود دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در نهم ماه اسد یکبار دیگر به میزبانی پاکستان برگزار شود، اما نشر خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان دو روز پیش از مذاکرات صلح این روند را تا مدت نا معلوم به تعویق انداخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار