افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

حضور داعش در افغانستان را جدی بگیرید!

در حالیکه برخی از اعضای مجلس شورای ملی اعلام کرده اند که افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در ولایات جنوبی کشور از جمله هلمند و زابل دست به یکسری اقدامات نظامی زده اند، سخنگوی وزارتخارجه حضور و فعالیت شبه نظامیان وابسته به داعش را رد کرد.

 

البته در اینکه وزارت داخله ی ما نیز مانند اکثر وزارتخانه های دیگر کشور خیلی دیر از خواب زمستانی بیدار می شوند و زمانی می فهمند که کار از کار گذشته و به اصطلاح مرغ از قفس پریده، شکی نیست. چرا که چندین عکس از پرچم این گروه تروریستی در نقاط مختلف کشور منتشر شده و حتی فیلمی که در جنوب افغانستان یک شهروند کشور به سبک داعش گردن زده می شود. نمونه های دیگر معرفی شدن عبدالرحیم مسلم دوست به عنوان نماینده داعش در خراسان، نوشته شدن ” زنده باد داعش” در دیوارهای دانشگاه کابل، دیده شدن جلوه ها و نشانه های داعش در والسوالی اندر غزنی، نورستان، کنر، وزیرستان شمالی و ننگرهار و موارد دیگر.

 

اما باز هم دولت نمی خواهد تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام دهد. شاید هم از مسوولان امنیتی کشور از روی غرور خود می گویند که نیروهای امنیتی افغانستان به هیچ گروه خرابکاری اجازه فعالیت در کشور را نمی‌دهند. که البته این حرف جز شعار چیزی نیست زیرا در عمل طالبان هر روز حملات خود را گسترش می دهند.

 

نکته ی مهمی که در این میان نباید از نظر پنهان بماند این است که پشت پرده ی این حضور وابستگان داعش در بسیاری از کشورهای منطقه به خصوص کشور ما کیست؟ اگر به یاد داشته باشید آمریکا به بهانه حضور گروهی افراطی بنام طالبان که خود برای مقابله با شوروی سابق آن را ساخته و حمایت کرده بود برای سالیان سال صاحبخانه کشور ما شد. بدون اینکه طالبان هیچ ربطی به مردم افغانستان داشته باشند، اکنون هم می خواهد با پیوند زدن شبه نظامیان افغانستان به داعش بهانه ی جدیدتری برای بدنام کردن ما داشته باشد. تا هم مردم مسلمان افغانستان را تروریست و افراط گرا و حامی تکفیری ها بخواند و هم به بهانه ظهور چنین گروه هایی، به حضور نظامی خود در خاک کشور ما مقبولیت سیاسی بدهد.

 

آنچه برای ما اهمیت دارد اینکه برخی رسانه های غربی مدعی شده اند که رهبری برخی از گروهکهای داعش به ویژه در عراق را در جنگجویان افغانستانی برعهده دارند و تعداد زیادی از افراد کشورهای تونس، لیبی، سوریه و مصر در بین آنها دیده می شود. همچنین گفته می شود هویت رهبران و بسیاری از عناصر داعش را در موصل عراق، افغانستانی ها و اعراب سوری تشکیل می دهند.

 

اینکه چگونه یک گروه تکفیری می تواند به مدت یکسال اینگونه رشد کند و منطقه ای به پهنای یک کشور را در اختیار بگیرد، واقعا جای سوال دارد. این همه تسلیحات و تجهیزات پیشرفته و مدرن از کجا در اختیار آنها قرار می گیرد؟ این نظم و هماهنگی در بین نیروهای افراطی را چه کسی سازماندهی می کند؟

 

اگر بگوییم نیروهای خودجوش داعش و القاعده این هم تبحر و تخصص در مدیریت و سازماندهی حملات خود دارند که سخت در اشتباه هستیم زیرا رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون. ظاهر کثیف و کریه آنها نشان می دهد که هیچ آگاهی از مسایل شخصی ندارند چه رسد آگاهی از مسایل و روابط بین الملل.

 

با این توضیح یکبار دیگر پای دخالت کشورهای غربی به ویژه آمریکا و اسراییل به میان می آید که این بار سعی دارند با ارسال نیروهای آموزش دیده خود در افغانستان و پاکستان به سوریه و عراق و سپس انتقال آنها به افغانستان و پاکستان، کشورهای مسلمانان را به جان یکدیگر انداخته و خود به اهداف و مقاصد شوم شان برسند.

 

مساله دیگری که توجه ما را به خود جلب می کند. شباهت طالبان به عنوان مهره های آمریکایی با نیروهای داعش است. قوانین و نحوه عملکرد داعش نشان می دهد که آنها از طالبان الگو برداری کرده اند یا اگر بهتر بگوییم داعش ارتشی بزرگتر در خدمت آمریکا است که قرار است طالبان نیز بخشی از آن شود.

 

هرچند از دید مقام های دولت وحدت ملی آمریکا بزرگترین متحد افغانستان است و آمریکایی ها در وطن ما صاحب خانه هستند، حال اگر چند روزی بخواهند از نیروهای تفکیری خود در افغانستان پذیرایی و میزبانی کنند، نباید مشکل مهمی وجود داشته باشد!!!

 

الماس وکیل پروان را بیشتر بشناسید

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار