افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

حضور آمریکا برای ما مضر بود

تا دو هفته دیگر ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان تمام می شود. در این روزها حملات تروریستی و حملات طالبان در افغانستان افزایش شدیدی یافته است. در سیزده سال گذشته آمریکا و سایر همکارانش در افغانستان مشغول نبرد با تروریزم بودند. حالاکه ماموریت آمریکا در افغانستان تمام می شود، آیا تمام شدن ماموریت نظامی آمریکا به معنای ختم جنگ است یا که پروژه جنگ آمریکا در افغانستان تمام می شود. مردم افغانستان توقع دارند که جهان و جامعه جهانی در کنار اردو و در کنار دولت افغانستان بایستند تا تمامی نگرانی های امنیتی رفع شود. نیروهای امنیتی و ارتش و پولیس چقدر این توانایی را دارند، اگر نیروهای آمریکایی در کنار ارتش افغانستان نباشند توانایی مبارزه با افراطیت و تروریزم و طالبان را دارد یا خیر؟

 

موسی فریور استاد دانشگاه در برنامه «1+99» گفت: متاسفانه پس از آمدن کمونیست ها در افغانستان و دراز شدن پای اشغالگران روس در افغانستان بیگانه پروری به مرور زمان به یک فرهنگ مبدل شد. هم روسها و بعداً آمریکایی ها و بالطبع همسایه های طماع ما کوشش کردند فرهنگ بیگانه پروری را در افغانستان به یک فرهنگ مروج و حتی مد روز مبدل بسازند. این فرهنگ مبتذل و کشنده اعتماد به نفس را نه تنها نزد بیگانه پروران به صفر رساند بلکه اثرات ناگواری را در کل سلامت جامعه ما وارد کرد. افغانستان تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و در طول تاریخ توانسته است موجودیت سیاسی خود را و موقعیت جغرافیایی خود را حفظ کند. این موضوع هیچ وقت به یمن حمایت مشروط و نامشروط خارجی ها نبوده است.

 

وی با درنظرداشت تصورات مزدورانه در کشور ابراز داشت: هر کس تصورش بر این است که ما با حمایت خارجی ها می توانیم با عزت و سرافرازی زندگی کنیم، تصورش تصوری مزدورانه است. بنابراین حضور آمریکا طی 13 سال گذشته در افغانستان نه تنها کمک کننده حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان واقع نشد بلکه اختلافهای قومی را در افغانستان بیشتر ساخت. قلدرهای قومی و مذهبی را بر مقدرات مملکت افغانستان حاکم ساخت و اعتماد به نفس را روز بروز بین جامعه ما کمتر ساخت.

 

وی حضور آمریکایی ها در افغانستان را بیهوده دانست و افزود: علاوه بر حضور بیهوده و مضر آمریکایی ها در افغانستان، افرادی در حکومت وجود داشتند و دارند که ضد کشور خود کار می کنند، آنها مزدوران این ابرقدرت هستند. اگر ما دولتمردان وابسته به منافع افغانستان می داشتیم شاید می توانستیم از حضور غرب استفاده مفیدی را طی 13 سال گذشته کنیم. استفاده ای که می توانست به نفع صلح و ثبات و برگشت استقلال سیاسی و خصوصا برگشت مهاجرین به کشور باشد.

 

فریور عدم حسن نیست خارجی ها را مسجل دانسته حضور آنها را بدون دستاورد مفید در افغانستان دانسته اضافه کرد: خارجی ها و در راس آمریکا هرگز برای افغانستان حسن نیت نداشتند. مبالغ زیادی در افغانستان هزینه کردند اما هیچ دستاوردی در کشور نداشتند.

 

این استاد دانشگاه در اولویت های کشور را در رشد مالداری و زراعت عنوان کرده افزود: بزرگترین اولویت برای افغانستان بعد از برگشت مهاجرین از کشورهای همسایه توجه به مالداری و زراعت بود. زراعت و مالداری افغانستان را مستقل می کرد و یک تضمین اساسی و پایدار برای سه اصل اساسی افغانستان می بود. این موضوع تمامیت ارضی افغانستان، استقلال سیاسی و حاکمیت ملی افغانستان را تضمین می کرد اما خارجی ها هرگز اجازه ندادند که در افغانستان زارعت و مالداری جان بگیرد چون آنها احساس می کردند که وقتی که ملت افغانستان از این لحاظ تامین شد از نیاز به خارجی ها نجات پیدا می کند. پس آنها هرگز اجازه ندادند که افغانستان از نظر اقتصادی که بخش عمده ی زراعت و مالداری است روی پای خود بایستد و ما را به یک کشور وابسته مبدل ساختند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار