افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان/ مذهبی تندرو یا میانه رو؟

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نه تنها یک حزب تندروی مذهبی نیست که میانه ای مستقیم با سیاست ندارد، با این تفاسیر بسیار مبرهن است که مخالفت و غرض ورزی بسیاری از جمله امام علی رحمان و حکومت وقت دوشنبه را به خود جلب می نماید.

 

 

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بعنوان حزبی موفق و البته پرجنجال در حوزه کشورهای آسیای میانه و شوروی سابق فعالیت می کند و بر وضعیت منطقه اعم از ثبات و تعادل مذهب و فرهنگ و فعالیت های مدنی تاثیرگذار بوده است.

 

بزرگترین حزب تاجیکستان که دارای دفتر مرکزی در دوشنبه و دیگر شهرهای بزرگ این کشور است، الگو و نمونه ای تمام عیار برای احزابی است که با وجود تعداد اعضای فراوان و یا داشتن دفاتر متعدد نتوانسته اند چندان که باید و شاید بدون دخل و تصرف در سیاست کار خود را پیش ببرند.

 

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نه تنها یک حزب تندروی مذهبی نیست که میانه ای مستقیم با سیاست ندارد، با این تفاسیر بسیار مبرهن است که مخالفت و غرض ورزی بسیاری از جمله امام علی رحمان و حکومت وقت دوشنبه را به خود جلب می نماید.

 

در همین راستا دفتر مرکزی این حزب بزرگ و موثر، چندی قبل از سوی دادستان کل و دادگاه عالی اقتصاد این کشور در پایتخت پلمپ شد و واکنش های بسیاری را در دوشنبه و حتی فراتر از مرزهای منطقه بدنبال داشت و بسیاری آن را تفسیر بر سنگ اندازی بر سر راه نشست سالانه این حزب در ماه میزان کردند.

 

حتی این حزب تا حدی تاثیرگذار و حایز اهمیت بوده است که سازمان ملل مستقیما وارد عمل شده و خواستار بازگشایی مجدد دفتر مرکزی آن در دوشنبه برای اتخاذ آمادگی های گردهمایی سالانه و عظیم اعضای حزب در تاریخ15 سپتامبر گردیده است که این نکته جای بسی درنگ دارد.

 

درمیان کشورهایی که از فروپاشی شوروی سابق و در حوزه آسیای میانه جدا شده اند، تاجیکستان به علت فعالیت درست حزب نهضت اسلامی دچار کمترین افراط گرایی های بنیادی و یا برهم خوردگی سیاسی شده است؛ این درس عبرتی باشد برای بیشمار احزاب ناکارآمد و پرجنجالی که در افغانستان بر مشکلات می افزایند و…

 

در فاصله کمتر از یک ماه مانده به نشست سالانه اعضای این حزب بزرگ که بالغ بر 40 هزار نفر می باشند و بیش از 40 سال سابقه فعالیت زیرزمینی و ممنوع یا مجاز و قانونی دارند؛ بر آن شدیم تا ارزیابی کلی و نگاهی اجمالی به جایگاه قابل اعتنای حزب نهضت اسلامی داشته باشیم.

 

در همین راستا اتهام بمبگذاری به نهضت اسلامی تاجیکستان از سوی دولت این کشور جفای بزرگی بود که برمردم این کشور روا داشته شد.

 

مخالفت با نهضت اسلامی تاجیکستان برای دولت و رییس جمهور این کشور گران تمام خواهد شد زیرا از یکسو طیف عظیمی از مردم مسلمان این کشور از دولت فاصله خواهند گرفت و از طرف دیگر زمینه حضور داعش را فراهم خواهد آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار