- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

حزب اسلامی و اشتراک در انتخابات آینده افغانستان

حزب اسلامی به نقل از حکمتیار با صدور بیانیه‌ای در سایت رسمی خود نوشت که حزب اسلامی در انتخابات آینده افغانستان حضور گسترده خواهد داشت.

چند روز قبل شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از لست سیاه این سازمان حذف شده است.

در ماه میزان سال جاری رهبر حزب اسلامی و حکومت وحدت ملی افغانستان توافقنامه صلح امضا کردند که خارج شدن نام حکمتیار از لست سیاه سازمان ملل و آزادی محبوسان این حزب از جمله مفاد این توافقنامه بود.

در پی این اقدام سازمان ملل با پیگیری دولت کابل، حزب اسلامی به نقل از حکمتیار با صدور بیانیه‌ای در سایت رسمی خود نوشت که حزب اسلامی در انتخابات آینده افغانستان حضور گسترده خواهد داشت.

در بیانیه آمده است که سران حکومت وحدت ملی افغانستان بر عملی کردن مفاد توافقنامه صلح با حزب اسلامی تأکید دارند و اجرای مواد زیر در دستور کاری جدی هیئت دولت کابل قرار دارد:

1 . دولت مسئولیت و تعهد خویش می‌داند تا جامعه بین‌المللی را وادار کند تا در برداشتن تحریم‌ها و حذف نام‌ سران حزب اسلامی از لست سیاه همکاری نماید.

2. دولت نسبت به آزاد نمودن تمام محبوسان حزب اسلامی اطمینان می‌دهد.

3. وزارت امور مهاجرین نیز از سپردن زمین برای بازگشت مهاجرین حزب اسلامی در کمپ نصرت ماینه و دیگرکمپ‌های مهاجرین در ایران و پاکستان اعلام آماده گی کند.

4. جهت برقراری صلح، امنیت و رفاه مردم و کشور، رهبری دولت برای جذب افراد ملکی حزب اسلامی در پُست‌های مهم متعهد شده است.

5. رییس‌جمهور غنی شخصا متعهد شده که روند انتخابات در بهار سال جدید اجرایی می‌شود و حزب اسلامی بطور وسیع در انتخابات اشتراک می‌کند.

6. رهبری دولت از چهار ماه گذشته بدین سو، برای اقامت دایمی حکمتیار رهبر حزب اسلامی و دیگر شخصیت‌های مهم شورای مرکزی حزب اسلامی به صورت عملی تلاش می‌کند.

7. هیئت دولت برای ثبت نمودن معلولان و وارثان کشته‌های حزب اسلامی جهت کسب حقوق‌شان اطمینان داده تا این روند تکمیل شود.

محمد امین کریم عضو ارشد حزب اسلامی و رییس هیئت مذاکره کننده این حزب، نیز چند روز قبل در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته بود که اگر خواسته حزبش عملی شود، گلبدین حکمتیار تا آخر دلو سالجاری به کابل خواهد آمد.

کریم اعلام کرده بود که رفع تحریم‌های حزب اسلامی، رهایی تعدادی از محبوسان، اختصاص زمین به مهاجرین بازگشت کننده‌ و تعین اقامتگاه مناسب در پایتخت افغانستان از شروطی است که باید برآورده شوند.