افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

حزب اسلامی ‘مذاکرات صلح’ با دولت افغانستان را متوقف کرد!

به دنبال امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، مذاکرات صلح با دولت را متوقف کرده است.
گلبدین حکمتیار در مصاحبه با تلویزیون افغان نیوز گفته که به دلیل امضای سند همکاری های استراتژیک افغانستان با امریکا، تمامی مراحل مذاکره حزب اسلامی با کابل به حال تعلیق درآمده است.
سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا، در 2 ماه می از سوی بارک اوباما و حامد کرزی، در کابل به امضا رسید.

گلبدین حکمتیار می گوید که امضای سند همکاری های استراتژیک افغانستان با امریکا، حزب اسلامی را در خصوص رسیدن به صلح مایوس کرده است.
اعضای شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به آنچه که توقف مذاکرات صلح حزب اسلامی خوانده می شود، می گویند که تا هنوز این شورا به سندی دست نیافته که بیانگر توقف رسمی مذاکرات صلح با این حزب باشد.
اسماعیل قاسمیار عضو شورای عالی صلح به خبرگزاری بخدی گفت که فردا (شنبه) این شورا، به عنوان طرف اصلی گفتگو با حزب اسلامی، بحث توقف مذاکرات صلح را در نشستی عمومی بررسی می کند.
حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، یکی از احزاب جهادی است که نقش برجسته ای در تحولات چند دهه اخیر افغانستان داشته است.
این حزب پس از پیروزی مجاهدین در سال 1371 با راکت باران شهر کابل، مخالفت خود با دولت به رهبری استاد ربانی را آغاز کرد.
گلبدین حکمتیار رهبر این حزب، بارها خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تشکیل حکومت موقت برای برگزاری انتخابات شده است.
شرعی خواندن حملات اتتحاری
به نظر می رسد که امضای سند استراتژیک بین کابل و واشنگتن، حزب اسلامی را واداشته است تا با شدید ترین الفاظ و تحرکات نظامی در برابر این سند واکنش نشان دهد.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در تازه ترین اظهارات خود، تایید کرده که از حملات انتحاری می توان برای آنچه که او شکست “دشمنان افغانستان” خوانده، استفاده کرد.

او گفت: “حملات انتحاری در صورتیکه دشمنان افغانستان (سربازان خارجی) کشته شوند و به افراد غیر محارب (غیرنظامیان) آسیب نرسد از ‘نظر اسلام’ جواز دارد.”
این در حالی است که در بیشتر حملات انتحاری در افغانستان، ده ها غیر نظامی کشته و زخمی شده اند.
در ده سال گذشته این نخستین بار است که گلبدین حکمیتار به این صراحت، از انجام حملات انتحاری صحبت کرده است.
حکمتار می گوید که به باور او، امضای تفاهم نامه استراتژيک، به معنای ادامه جنگ است و تا زمانی که موعد اصلی خروج نیروهای خارجی مشخص نشود، آنان مذاکرات خود با “اداره کابل” را از سر نخواهند گرفت.
او اعلام کرد که تا حضور حتی یک سرباز خارجى در افغانستان، حزب اسلامی به مبارزه مسلحانه خود ادامه می دهد.
پیشینه گفتگو ها
اواخر سال گذشته (1390) هیات بلند پایه از سوی حزب اسلامی به ریاست قطب الدین هلال، به کابل سفر کرد.
این هیات با مقام های بلند پایه در ارگ ریاست جمهوری و نیز سفیر امریکا و نماینده ناتو در افغانستان دیدار و گفتگو داشت.
نخستین هیات حزب اسلامی، طرحی را به دولت افغانستان سپرد که بر اساس آن، “مکانیزمی” مشخص برای حل بحران های افغانستان به جناح های مختلف پیشنهاد شده بود.

چند هفته بعد از ارائه طرح صلح حزب اسلامی به دولت افغانستان، داکتر غیرت بهیر سخنگو و مسوول امور سیاسی این حزب در 10 حمل 1391 در مصاحبه با خبرگزاری بخدی گفت که حکومت افغانستان به طرح صلح حزب اسلامی اعتنای لازم را نکرده است.
آقای بهیر گفت که علی رغم بی اعتنایی حکومت به طرح صلح حزب اسلامی، آنان مذاکرات خود را ادامه می دهند.
حزب اسلامی به دنبال چیست؟
در اعلامیه که در روز گذشته (21 ثور) از سوی حزب اسلامی منشتر شده آمده است که به دنبال موافقت حکومت رئیس جمهور کرزی در زمینه امضای سند همکاری های استراتژیک با امریکا، حزب اسلامی تمام مذاکرات خود با کابل را متوقف کرده است.
غیرت بهیر سخنگوی و مسوول کمیته سیاسی حزب اسلامی امروز (جمعه) در مصاحبه با خبرگزاری بخدی تاکید کرد که این حزب علاوه بر قطع مذاکرات، تمامی ارتباطات خود با حکومت رئیس جمهور کرزی را نیز قطع کرده است.
هر چند برخی از جریان و احزاب سیاسی مخالف امضای سند همکاری های استراتژیک با امریکا، به حمایت از منافع کشورهای همسایه (ایران و پاکستان) متهم اند اما سخنگوی حزب اسلامی می گوید که مخالفت این حزب با امضای این سند، به معنای حمایت از سایر کشورها نیست.

آقای بهیر گفت: “اینکه گفته می شود، حزب اسلامی برای حمایت از منافع پاکستان اقدام به مخالفت امضای پیمان استراتژیک با امریکا کرده کاملاً نادرست است، برای حزب اسلامی منافع ملی افغانستان، مهم تر از هر موضوع دیگر است.”
در اعلامیه  این حزب آمده است:” با امضای سند همکاری های ستراتژيک حکومت با امريکا، امکان تفاهم حزب اسلامی با اداره کابل از بين رفت؛ بنا بر این تا زمان خروج کامل نيروهاى خارجى مذاکرات مفهومى ندارد.”

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار