افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

حزب اسلامی خواهان خروج نیروهای خارجی از کشور شد

حزب اسلامی

 

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید موضوع جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان هنوزهم مسئله حل ناشده بین این حزب و حکومت افغانستان است.

 

سرپرست حزب اسلامی می‌گوید مذاکرات صلح این حزب با حکومت افغانستان ادامه دارد ولی هنوز هم مسایلی موجود اند که روی آن توافق صورت نگرفته است.

 

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که هنوز هم نامش در لست سیاه امریکا درج است در محل نامعلوم است و تا حال خود در مورد مذاکرات جاری صلح حزب‌اش با حکومت افغانستان به رسانه‌های چیزی نگفته است.

 

محمد حکیم حکیم معاون و سرپرست حزب اسلامی حکمتیار گفت، در بعضی مسایل هنوز هم اختلافاتی موجود اند. آقای حکیم گفت، برای خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان باید یک جدول زمانی معین ایجاد گردد.

 

وی گفت:

 

“موضوع مورد اختلاف حضور نیروهای خارجی در افغانستان است و برای این کار باید حداقل یک جدول زمانی معقول ایجاد گردد. حزب اسلامی روی این مسئله تأکید دارد که یک جدول معقول زمانی برای خروج قوای بین‌المللی وضع گردد که بر اساس آن نیروهای خارجی افغانستان را ترک نمایند و این کشور از حالتی که با آن مواجه است، خارج گردد.”

 

حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در یکنیم دهه گذشته مانند طالبان روی مخالفت‌های نظامی تأکید داشت ولی مذاکرات با حکومت افغانستان را بعد از آن آغاز کرد که از شرط قبلی‌اش که همانا خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بود دست برداشت.

 

سرپرست حزب اسلامی همچنان گفت، این حزب از مذاکرات صلح با طالبان حمایت می‎کند.

 

بعد از کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان در اثر حمله طیارۀ بی‌پیلوت امریکایی، گلبدین حکمتیار در پیامی از طالبان خواست به این حزب پیوسته، از جنگ دست بردارند و به پروسه صلح بپیوندند.

 

آقای حکمتیار گفت، مشوره‌اش به طالبان این است که با در نظرداشت شرایط حساس کشور و برای حل بحران افغانستان و آینده صلح، موقف مشترک با این حزب را اختیار کنند.

 

کابل به روز شنبه و پنجشنبه صحنۀ حمایت و مخالفت حامیان و مخالفین صلح با حزب اسلامی حکمتیار بود. مخالفین می‌گفتند صلح با حکمتیار به معنای زیرپا کردن عدالت است و حامیان این مصالحه از طالبان خواستند مانند حزب اسلامی به پروسه صلح بپیوندند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار