افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

حزب اسلامی حامی جدید داعش

چند روز قبل حزب اسلامی حکمتیار با انتشار بیانیه ای از افراد خود خواست با افرادی که از صفوف طالبان خارج شده اند و به داعش پیوسته اند، همکاری کنند.

 

این روزها اتفاقاتی در عرصه سیاست و امنیت کشور در حال رخ دادن است که پشت پرده ی بسیاری از مسایل سیاسی و نظامی سالهای اخیر را برملا می کند که این همه ناامنی و گرفتاری مردم افغانستان از کجا نشات می گیرد که جدیدترین آنها حمایت علنی حزب اسلامی افغانستان از گروه تروریستی داعش است.

 

چند روز قبل حزب اسلامی حکمتیار با انتشار بیانیه ای از افراد خود خواست با افرادی که از صفوف طالبان خارج شده اند و به داعش پیوسته اند، همکاری کنند.

 

در بیانیه ی حزب اسلامی آمده است که طالبان، شورای نظار دوران جنگ های داخلی دهه 70 و کمونیست ها دشمنان اصلی این حزب هستند و اعضای آنها از هیچ جنایتی علیه افراد حزب اسلامی دریغ نکرده اند. به همین دلیل باید افرادی که از سیاست های طالبان راضی نبوده و صفوف آنان را ترک و به داعش می پیوندند، باید از طرف حزب اسلامی حمایت شوند زیرا آنان تا به حال با افراد حزب اسلامی درگیر نشده و در آینده نیز وارد جنگ نخواهند شد.

 

حزب اسلامی در این بیانیه از افراد خود خواسته است که اگر درگیری بین طالبان، کمونیست ها و شورای نظار رخ دهد، افراد حزب اسلامی در این درگیری ها مداخله نکنند و یا هم اگر ورود می کنند، باید از آن عده طالبانی حمایت کنند که در گذشته علیه حزب اسلامی نجنگیده اند. معنای این بیانیه این است که در صورت بروز جنگ میان طالبان و گروه تروریستی داعش، حزب اسلامی از داعش حمایت می‌کند.

 

هرچند هنوز معلوم نیست که این اعلام حمایت حزب اسلامی حکمتیار از داعش در افغانستان تا چه میزان به ظهور و نفوذ این گروه تروریستی در ولایات مختلف کشور منجر می‌شود، اما یک چیز مشخص است آنکه به قول کرزی داعش بدون حمایت غربیها (که اربابان امثال گلبدین هستند)، نمی توانند در افغانستان جولان دهند.

 

اما باز هم دستهای پشت پرده ی پاکستان را در انجام این توطئه آمریکایی را نمی توان نادیده گرفت و به جرات می توان ادعا کرد و با دلایل مختلف اثبات نمود که این اسلام آباد است که می خواهد جنگجویان داعش را جایگزین طالبان در افغانستان کند که براساس گزارشهای منتشر شده این خیانت پاکستان به این گونه است که نخست در ننگرهار، قندهار و پکتیا داعش ایجاد می شود و پس از آن فعالیت‌های این گروه به ولایت‌های شمالی افغانستان انتقال می یابد.

 

علت این سیاست پاکستان هم بعد از مزدوری و نوکری برای غرب، این است که پاکستان به‌خاطر طالبان همیشه زیر فشار بود و در هر جایی که طالبان عملیات انجام می‌دادند، همه می‌گفتند که کار پاکستان است به همین دلیل پاکستان در صدد است یک گروه جدید را به وجود بیاورد که ظاهراً ارتباطی با پاکستان نداشته باشد و بگویند که مرکز اینها در سوریه است و از کشورهای مختلف عضو دارند و ارتباطی با پاکستان ندارند.

 

لذا به همین دلیل هم پاکستان در تلاش است تا چنین ذهنیتی را به وجود بیاورد. حتی حمایت گلبدین حکمتیار هم که سال ها است در پاکستان اقامت دارد، دلیلی دیگری بر این مدعا است.

 

اما یک چیز مشخص است آن هم اینکه: اکنون به راحتی می توان فهمید چرا گلبدین در زمانی که به عنوان یک رهبر جهادی نخست وزیر بود، در مقابل رییس جمهور ایستاد و جنگ های داخلی را شعله ور ساخت. جهادی که تحت نام اسلام باشد و در باطن خدمت به مزدوران غرب باشد، ثمره اش یک روز کشتن مسلمانان هموطن است و یک روز حمایت از گروه تروریستی خونخواری چون داعش.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار