افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

حذف تاریخ 4 دهه جنگ افغانستان از كتاب های درسی این كشور!

 

تارنمای آمریكایی ‘آنتی وار’ با نقل این خبر از روزنامه ‘واشنگتن پست’ افزود: در این كتاب ها كه آمریكا بودجه آنها را تامین كرده است، از جنگ شوروی، مجاهدین، طالبان و یا حضور نظامی آمریكا سخنی به میان نیامده است زیرا رهبران افغان تاریخ این كشور را اختلاف برانگیز و مانعی برای ارتقای هویت ملی واحد در میان مردم افغانستان می دانند.

‘فاروق وردك’، وزیر آموزش افغانستان گفت: تاریخ معاصر ما باعث ایجاد تفرقه میان ما می شود. ما برنامه ای آموزشی را ایجاد كرده ایم كه بر اساس تاریخ قدیمیتر كه ما را به یكدیگر نزدیك می سازد، و نیز آمار و ارقامی مبتنی است كه تمام دنیا آن را تحسین می كند.

این برنامه درسی توسط افرادی كه ‘مشاوران فرهنگی ارتش آمریكا’ هستند، به منظور جلوگیری از وجود ‘مطالب نامناسب’ مورد بازبینی قرار گرفته است.

برنامه درسی مذكور با نگه داشتن افغان ها در غفلت و بی خبری و محكوم كردن آنها به تكرار اشتباهات گذشته به جای درس گرفتن، درست كاری را انجام می دهد كه خلاف هدفی است كه از آموزش انتظار می رود.

این تارنمای جنگ جنگ آمریكایی در ادامه در تفسیری نوشت: با تدریس كتاب هایی كه با بودجه دولتی برای مخفی كردن تاریخ مرتبط با افغانستان نوشته شده اند، مشكلات پیچیده اجتماعی برطرف نخواهند شد.

افغان ها هر روز با جنگ دست و پنجه نرم می كنند و حال آنكه آمریكا و زندانبان های افغان آنها در حوزه آموزش تصمیم گرفته اند كودكان را از عوامل اصلی مشكلات كشورشان غافل نگه دارند.

آنتی وار در ادامه نوشت: تلاش برای زدودن چهار دهه تاریخ اقدامی است كه در وهله اول به سود جنایتكاران، تبهكاران و افراط گرایانی است كه در این دوره كشور را دچار رعب و وحشت كرده اند.

مقامات آمریكایی و دولت افغانستان ظاهرا مایلند مانع از آن شوند كه مردم افغان بدانند حمله شوروی به قتل عام بیش از یك میلیون نفر منجر شد و یا اینكه آمریكا به قدرتمند شدن افراط گرایان كمك كرد و یا آنكه طالبان نوعی وحشیگری باطل را به نام دین به مردم این كشور تحمیل كرد.

آمریكا مایل نیست مردم بدانند طی 10 سال اشغال نظامی این كشور، مرتكب ظلم و جنایات وسیع جنگی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار