افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

حامد کرزی به پاکستان سفر خواهد کرد

کرزی

رییس‌جمهوری سابق افغانستان ماه آینده میلادی به پاکستان می‌رود.

حامد کرزی، رییس‌جمهوری سابق کشورمان در میان جمعی از روزنامه‌نگاران در منزل اش در کابل با اعلام این خبر گفت: چند روز پیش دعوتنامه‌ای را از جانب نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان دریافت کردم.

وی ضمن تشکر از نواز شریف، برای بهبود هرچه سریعتر و سلامتی وی پس از عمل قلبش دعا کرد.

کرزی گفت: روابط صمیمی میان افغانستان و پاکستان به نفع این دو همسایه است.

وی از پاکستان و مردمش به خاطر استقبال گسترده از ملیون‌ها آواره افغان در زمانی بسیار دشوار تشکری کرده و گفت: مردم افغانستان حمایت بی‌سابقه پاکستان را هرگز فراموش نخواهند کرد.

با این حال حامد کرزی فرصت را غنیمت دانسته و از سیاست پاکستان در خصوص افغانستان نیز انتقاد کرد. وی گفت: پاکستان باید به جای استفاده از تاکتیک‌های فشار، تمرکز خود را بر تقویت روابط دوستانه با افغان‌ها معطوف کند.

پاکستان مدت‌ها هند را به استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان متهم کرده است.

حامد کرزی در رابطه با این که هند روابط میان کابل و اسلام آباد را متزلزل می‌کند، گفت: این مساله ضعف ما را نشان می‌دهد این کشور ثالث از مدت‌ها پیش در افغانستان اشتراک داشته اما کابل هرگز اجازه مداخله هند در رویاهایش را نداده است.

وی گفت: تمامی مسایل میان پاکستان و افغانستان می‌تواند به راحتی از طریق درک متقابل و به صورت سیاسی حل شود.

رییس‌جمهوری سابق افغانستان همچنین این عقیده را که دولت کابل نمی‌تواند من‌حیث یک کشور مستقل تصمیماتی را اتخاذ کند، محکوم کرد.

وی درباره احتیاط اسلام‌آباد نسبت به افزایش روابط میان افغانستان با هند گفت: کابل هرگز نسبت به روابط پاکستان با دیگر کشورها اعتراض نکرده است. هر کشوری حق دارد تا روابطش با دیگر کشورها را ارتقا دهد. پاکستان حق ندارد نسبت به حق مطلق همسایه‌هایش اعتراض کند اما پاکستان حق دارد تا از این مساله که خاک همسایگانش علیه اسلام آباد استفاده نمی‌شود اطمینان پیدا کند.

حامد کرزی همچنین از سازش میان دولت اشرف غنی، رییس جمهوری کنونی افغانستان و حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمت‌یار استقبال کرده و گفت از تمامی گام‌ها به سوی صلح و سازش حمایت می‌کند. به گفته وی، صلح تنها راه برای نجات است.

وی همچنین از تمایل ابراز شده طالبان برای همکاری سیاسی با کابل استقبال کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار