افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

حامد کرزی و اوباما روی انتقال مسوولیت های امنیتی صحبت کردند

 

صحبت تیلفونی رییس جمهور کرزی و همتای امریکایی اش در یک زمان خیلی حساس و فضای پر تنش صورت می گیرد.ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای گفته است که صحبت ها بیشتر روی نگرانی ها در مورد خروج نیرو های بین المللی از قریه های افغانستان متمرکز بوده اما جزئیات در مورد داده نشده است.

بارک اوباما همچنان برای رییس جمهور کرزی و خانواده اش بخاطر تولد دختر آقای کرزی مبارکباد گفته است. بر اساس گزارش ها، حامد کرزی و بارک اوباما روی این موضوع هم صحبت کرده اند تا نیرو های افغان در جریان سال 2013 میلادی، مسوول عملیات نظامی در تمام افغانستان باشند.

قصر سفید می گوید که رهبران هر دو کشور تائید کردند که با یک هدف مشترک، نیرو های افغان به حمایت عساکر امریکایی، مسوولیت های امنیتی را تا سال 2013 به عهده بگیرند. اما به گفته دفتر رییس جمهور امریکا، هر دو جانب تعهد کرده اند تا تمامی مسوولیت ها به صورت مکمل تا سال 2014 میلادی به نیرو های افغان سپرده شود.

جی کارنی سخنگوی قصر سفید گفته که هر دو رهبر در مورد نگرانی رییس جمهور کرزی در خصوص ممانعت همیشه گی از عملیات شبانه و تلاشی خانه ها و همچنان تعهد مجدد در خصوص پروسه مذاکرات گفتگو کردند.

او به خبرنگاران گفت که هر دو رهبر در باره ستراتیژی گسترده و مراحل بعدی در دو سال آینده، تقریباً در یک موقف قرار داشتند.

سخنگوی قصر سفید همچنان افزود: آقای کرزی گفته که او و اوباما نظریه های شانرا در مورد ایجاد نیرو های قوی افغان با همدیگر شریک ساختند تا به این ترتیب حاکمیت ملی افغانستان تقویت شود و افغان ها خود بتوانند تا سال 2013، مسوولیت عملیات های نظامی را به همکاری نیرو های امریکایی به عهده بگیرند.

این صحبت تیلفونی به روز جمعه، همزمان با دیدار رییس جمهور کرزی با شماری از اعضای خانواده های قربانیان حادثه روز یکشنبه قندهار صورت گرفت.

رییس جمهور کرزی گفت که پس از این رویداد که در نتیجه آن شانزده غیرنظامی افغان توسط یک عسکر امریکایی کشته شدند، صبر و تحملش به پایان رسیده است:
«این چنین کار، برای مدت ها دوام داشته است. شما در گذشته هم از من شنیده اید. بناً به تمام معنا، این آخر تحمل ماست. پایان تحمل ما. اگر شما آنرا آسایش می نامید، هیچ کس چنین آسایش را تحمل نخواهد کرد. این چنین فعالیت ها، این گونه رفتار قابل تحمل نیست. گذشته، گذشته و وقت آن سپری شده است.»

به دنبال کشته شدن شانزده تن از افراد ملکی در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار توسط یک عسکر امریکایی، حامد کرزی به روز پنجشنبه از نیرو های بین المللی خواست تا از قریه های افغانستان خارج و در پایگاه های شان مستقر باشند.

در مورد اینکه در صحبت دیروز رییس جمهور کرزی و بارک اوباما روی کدام مسایل در همین خصوص صحبت شده، جزئیات بیشتر داده نشده است.

بر اساس اعلامیه ها، اوباما از حامد کرزی دعوت کرده تا در اجلاس سران کشور های ناتو در شیکاگو که در ماه می برگذار می شود، شرکت کند و در آن مرحله بعدی پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی را مشخص سازد.
 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار