افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

حامد کرزی: جنگ با تروریزم باید در خارج از افغانستان صورت گیرد

جنگ با تروریزم باید در خارج از افغانستان صورت گیرد چون به گفته وی لانه های تروریزم در بیرون از سرحدات افغانستان موجود است.

 

پاکستان از حامیان اصلی تروریزم در منطقه بوده و جامعه جهانی باید کمک هایش را با این کشور متوقف سازد.

 

حامد کرزی رییس جمهور قبلی افغانستان این مطلب را روز گذشته در نشستی که به مناسبت روز جهانی جوانان در کابل برگزار شده بود مطرح کرد.

 

آقای کرزی گفت که امریکا و جامعه جهانی متعهد به مبارزه با تروریزم است و باید این مبارزه بگونه درست به پیش برده و مراکز تروریستان را در پاکستان از بین ببرد:

 

” طی چند سال گذشته سیاست مداران و جنرالان امریکایی و حتی مطبوعات امریکای و انگلیس صدا کرده اند که استخبارات پاکستان حامی، پناه دهنده، آموزش دهنده و تمویل کننده تروریزم است و اگر به این گفته ها باور دارند پس نباید به حامیان، پناه دهندگان و تمویل کنندگان تروریزم پول بدهد، این امکان ندارد که یک دستش به دست ما باشد و دست دیگرش به دست آنان، راه خود را واحد و واضح کند بعد ملت افغانستان با آنان ایستاده می شود. ”

 

آقای کرزی همچنان گفت، کشورهای که هدف شان مبارزه با تروریزم است اگر در مبارزه با تروریزم شکست خورده اند، از کشورهای بزرگ دیگر مانند، هند، روسیه و چین کمک بخواهند.

 

قبل از این هم آقای کرزی گفته صلح در افغانستان نخست در دست امریکا و بعد از آن در دست پاکستان است.

 

وی همچنان گفته است که جنگ با تروریزم باید در خارج از افغانستان صورت گیرد چون به گفته وی لانه های تروریزم در بیرون از سرحدات افغانستان موجود است.

 

حامد کرزی در جریان سیزده سال حکومتش تلاش کرد تا روابط میان افغانستان و پاکستان بهبود یابد و پاکستان در برابر مخالفان مسلح دولت صادقانه عمل کند اما این تلاش هایش نتیجه نداد.

 

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان همچنان حمایت اش را از موقف تازه حکومت وحدت ملی در برابر پاکستان اعلان کرد.

 

رییس جمهور غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله روز دوشنبه در نشست های جداگانه پاکستان را به علت عدم همکاری در مبارزه با تروریزم مورد انتقاد قرارد دادند، آقای غنی گفت که از این پس ابتکار صلح را خود حکومت افغانستان بر عهده خواهد گرفت.

 

در این حال احمد ضیاء مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب در این نشست گفت که پاکستان همواره تلاش کرده تا افغانستان را تضعیف کند.

 

به گفته وی حتی رهبران قبلی پاکستان از بین رفتن اردوی پیشین افغانستان را یک دست آورد خوانده بودند:

 

” در طول 35 سال گذشته هر بار که ملت شریف افغانستان تصمیم گرفتند که یک حکومت قوی را در کشور بوجود بی آورند، از نظر اقتصادی متکی به خود شوند و یک اردو را برا تامین امنیت خود به وجود بی آورد همواره همین پروسه، تحول و آرزو متاسفانه از طرف کشور همسایه ما تخریب شده و هیچ گاهی به ملت شریف افغانستان اجازه ندادند که ما صاحب سرنوشت خود بوده باشیم. ”

 

در این حال شماری از کارشناسان می گویند، تا زمانیکه کشورهای غربی بخصوص امریکا حمایت مالی اش را با پاکستان قطع نکند و بالای آن کشور فشار وارد نکند به حمایت اش از تروریزم خاتمه نخواهد داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار