افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

جیولوژیست های افغان بیش از 1400 نقطه منرالی را تثبیت کردند

وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می گوید که جیولوژیست های افغان در جریان پنج دهه تلاش شان توانسته اند بیش از یک هزار و چهار صد نقطه منرالی را در کشور تثبیت کنند.

 

عبدالقدوس حمیدی معین این وزارت روز گذشته در نشستی به مناسبت روز جیولوژیست ها در کابل گفت که اکثر کان های جامد و مایع که کشف و به بهره برداری سپرده شده است نتیجه تلاش و سروی جیولوژیست های افغان می باشد:

 

” انجنیران و جیولوژیست های وزارت معادن و پطرولیم در شرایط نا مناسبی وظایف شان را انجام داده که دست آورد های شان بیش از یک هزار و چهار صد ذخایر معدنی شده است. ”

 

آقای حمیدی همچنان گفت که به اساس سروی جیولوژیست های افغان و معیار های جیولوجی نقشه زمین و کوه های افغانستان را نیز ترتیب کرده اند تا شرکت های داخلی و خارجی در بخش استخراج معادن ازآن به حیث رهنما استفاده کنند.

 

به اساس معلومات وزارت معادن و پطرولیم افغانستان، ولایت های شمالی کشور دارای معادن گاز، پنجشیر و بدخشان دارای سنگ های قیمتی، بغلان دارای معادن ذغال سنگ، لوگر دارای معادن مس و پکتیا، کنر و برخی ولایت های دیگر از معادن وسیع کرومایت برخودار می باشد.

 

مسوولین در این وزارت گفتند که قرار داد های استخراج معادن نفت و گاز ولایت های شمالی و مس عینک لوگر با یکی از کمپنی های چینایی صورت گرفته است اما به دلیل نا امنی های اخیر در کشور کار استخراج آن با مشکلات مواجه شده است.

 

به اساس گزارش ها، سروی اداره جیولوجی امریکا گفته که ارزش معادن افغانستان به بیش از سه تریلیون دالر میرسد.

 

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در روز های نخستین کاری اش تاکید نمود که باید تلاش ها برای روند استخراج معادن کشور تسریع گردد.

 

در همین حال حفیظ الله حصیف رئیس نشرات اداره سروی جیولوجی میگوید کارمندان مسلکی آنان توانسته اند تحت شرایط دشوار و امکانات نا چیز کار شان را خوب انجام دهند.

 

وی از حکومت می خواهد تا امکانات لازم را برای آنان فراهم کند:

 

” بخاطر اینکه در ساحات شاقه کار می کنند در این مورد تلاش های داشته باشد و حکومت همکار های بکند تا این جیولوژیست ها با تمام مشکلات که دارند در ساحات دور دست کار کنند در این شک نیست که یک تعداد متخصصین بسیار خوبی در ریاست سوری جیولوجی داریم که اکثر شان انجنیر صاحبان هستند. ”

 

مقامات وزارت معادن و پترولیم افغانستان اطمینان میدهند که روی فراهم نمودن زمینه برای تحقیقات بیشتر و بلند بردن ظرفیت های مسلکی جیولوژیست ها برنامه های عملی را آغاز می کنند.

 

اداره سروی جیولوجی افغانستان درسال 1334 هجری خورشیدی ایجاد شده وهمین حالا 200 جیولوژیست در این اداره فعالیت دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار