افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 8 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

جوانان منبع ثروت کشورهستند…

%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‎گوید اولین ثروت این کشور منابع طبیعی و دومین آن قوه بشری یعنی جوانان است.

 

غنی می‎گوید ظرفیت که در ملت است در حکومت نیست و ظرفیتی که نیاز است تا در حکومت باشد متأسفانه در حکومت نیست و این یک مشکل بنیادی است.

 

آقای غنی روز گذشته در آغاز برنامه “تشویق” به هدف کاریابی جوانان در کابل همچنان روی دستاوردهای حکومت در دو سال گذشته اشاره کرده گفت مدیریت این دستاوردها بدست جوانان است.

 

رئیس جمهور افزود:

 

“عظیم‌ترین ثروت افغانستان دو چیز است یکی اینکه ثروتی که خداوند برای این خاک داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است آن تریلیون‌ها دالر ارزش دارد. ۳۳ درصد معادن ما را چند سال گذشته به سه تریلیون دالر تخمین کردند اما آن زیر خاک است دومین ثروت ما شما هستید یعنی قوه بشری ما و قوه بشری خود را اعیار کنند با ابعاد که افغانستان به آن مصادف است.”

 

رئیس جمهور غنی همچنان روی دستاوردهای حکومت افغانستان اشاره کرده گفت که مدیریت این دستاوردها بدست جوانان است.

 

به گفته غنی، افغانستان هم‌اکنون در حال عملی کردن پروژه‎های بزرگ است که عملی شدن آن پروژه‎ها در رشد اقتصادی کشور نقش بسیار مهم دارد.

 

آقای غنی همچنان تأکید کرد که امروز افغانستان یکی از کشورهای وارد کننده برق است اما تا پنج سال آینده این کشور صادر کننده برق خواهد بود.

 

رئیس جمهور غنی می‎گوید که افغانستان خواهان داشتن روابط نیک با تمام کشورهای جهان است.

 

او افزود:

 

“امروز چین به این نتیجه رسیده که راه ابریشم بدون افغانستان امکان پذیر نیست و در این قسمت ببینید که امروز در ظرف دو سال افغانستان دوباره به آسیای مرکزی ارتباط چندین هزار ساله خود را زنده ساخته ۱۵۰ سال از هم دور بودیم امروز دوباره با هم نزدیک شدیم.”

 

در عین حال آقای غنی بر موجودیت چالش‎های که قبلاً افغانستان به آن روبرو بوده گفت افغانستان در انزوای جهانی قرار داشت و به دخیل ساختن این کشور در یک جنگ تحمیلی نیز اشاره کرد.

 

وی اضافه نمود که افغانستان اکنون از انزوای جهانی بیرون شده و در محراق توجه جامعه جهانی قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار