افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

جنگ و ناامنی به نفع رهبران حکومت است!

جنگ و ناامنی به نفع رهبران کشور ما هم است. چرا که اگر جنگ نباشد، قانونمندی برقرار می شود و اگر قانونمندی برقرار شود، عدالت حکم فرما می شود و اگر عدالت باشد آنها دیگر جایگاهی در این کاخ و حکومت نخواهند داشت.

کابل، میزبان نشست چهارجانبه صلح شد. این نشست و نشست هایی که قبل از این برگزار شد، چه نتیجه ای برای صلح افغانستان خواهد داشت؟ آیا آمریکا و چین تمایلی واقعی برای برقراری صلح در افغانستان دارند؟ آیا می توانند پاکستان را متقاعد به قطع جنگ در کشور کنند؟

 

داکتر رمضان بشردوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: اگر قرار باشد پاکستان عده ای از طالبان را به صلح بیاورد و گروه دیگری رابه نام داعش به جای آن جابجا کند، صلحی به وجود نخواهد آمد. اگر پاکستانی ها واقعا به این عقیده رسیده باشند که درآمد صلح برایشان بیشتر از جنگ است، آن وقت است که صلح در کشور حکم فرما می شود اما صلح هم بدین معنا نیست که افراد پاک، صادق و وطن دوست در قدرت می نشینند. بلکه معامله ای صورت می گیرد و امکان دارد در کنار اینکه بشقابی برای ع و غ گذاشته می شود، بشقابی هم برای حقانی و ملااخترگذاشته شود.

 

وی در خصوص انتظار مردم از صلح بیان داشت: مردم افغانستان نیاز ندارند که برای آنها سفره هایی پر از غذاهای گوناگون مهیا شود، مردم افغانستان انتظار دارند افرادی که در قتل و کشتار و خونریزی مردم شریک هستند، چه به نام پشتون و چه به نام هزاره، ازبک و یا عناوین دیگر، به جای اینکه در پارلمان باشند، به جای اینکه در ارگ باشند، به جای اینکه در کابینه باشند به مردم پاسخگو باشند و به سوی پل چرخی روان شوند. این افراد، افرادی هستند که در طول چهل سال مردم را کشته اند.

 

بشردوست، در مورد کار دولت برای صلح گفت: دولت ما هنوز هم کشمکش ها بر سر قدرت دارند، یکی از رهبران قدرت را به یک طرف و یکی از رهبران قدرت را به طرف دیگری می کشد. حالا صلح هم همین حالت را خواهد داشت. اگر برای صلح بشقاب گذاشته شود و بین قدرتمندها تقسیم شود هیچ فایده ای به حال مردم نخواهد داشت.

 

این نماینده مجلس جنگ را به نفع کشورهایی که در افغانستان دخیل هستند دانسته و افزود: جنگ در افغانستان به ضرر کشورهای منطقه و کشورهایی که در افغانستان دخیل هستند، نیست. جنگ در افغانستان مانند گاو شیردهی است که به آنها شیر می دهد. جنگ نه به ضرر چین و نه به ضرر روسیه است. آنها خوب می دانند چطور از این آب گل آلود ماهی بگیرند. آمریکا هم که خود این جنگ را به وجود آورده است و از آن حمایت هم می کند. اگر واقعا همانطور که این کشورها ادعا می کنند صلح به نفع آنها باشد به راحتی می توانند همه جنگ ها را در کشور ما خاتمه دهند اما گویا آنها نمی خواهند این کار را انجام دهند چرا که هنوز در این کشور کارهایی برای انجام و رسیدن دارند.

وی ادامه داد: جنگ و ناامنی به نفع رهبران کشور ما هم است. چرا که اگر جنگ نباشد، قانونمندی برقرار می شود و اگر قانونمندی برقرار شود، عدالت حکم فرما می شود و اگر عدالت باشد آنها دیگر جایگاهی در این کاخ و حکومت نخواهند داشت.

بشردوست، در خصوص رد فرمانهای رییس جمهور، توسط مجلس نمایندگان گفت: حتی هم اکنون گفته می شود که داکتر اشرف غنی و عبدالله و هم آمریکا از برگزاری لویه جرگه و انتخابات می ترسند. چرا که با این کار ممکن است جایگاه قدرت ها تغییر کند و بسیاری از برنامه ها ناتمام ماند و علاوه بر آن کارهای غیر قانونی و مافیایی که کرده اند افشا شود. در مورد رد فرمانهای رییس جمهور هم کمپاین هایی از سوی خود رهبران برگزار شده بود که این فرمانها رد شوند. چرا که این فرمانها به نفعشان نبود. آنها نمی خواستند که انتخابات به زودی برگزار شود هرچه این روند طولانی تر شود به نفع آنها خواهد بود و آنها بی دغدغه تر با نمایندگانی که کاملاً با آنها هماهنگ هستند کارشان را ادامه می دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار