افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنگ در یمن و پیامدهای آن…

از چند روز بدینسو جنگ در یمن در حال تبدیل به رویارویی جمهور اسلامی ایران با کشور عربستان سعودی می رود. پس ازچندین ماه جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی در یمن به طور پنهان، اکنون با حمله نظامی عربستان سعودی و مُتحدان منطقه ای آن به صنعا، این درگیری به گونه رسمی و سرگُشاده شُعله ور گردیده و در آستانه تبدیل به یک رویارویی مُستقیم قرار گرفته است که آینده آن اگر کنترول نشود خیلی خطرناک است.

 

از چند روز بدینسو عربستان سعودی در واکُنش به پیشروی شبه نظامیان حوثی و نیروهای نظامی وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهور اسبق یمن، به مُداخله نظامی در این کشور روی آورده است. ریاض توانسته است برای برداشتن این گام، ایتلافی از کشورهای عربی خلیج فارس (به جُز عُمان) و نیز مصر، اُردُن و پاکستان تشکیل دهد و پُشتیبانی آمریکا را نیز به دست آورد.

 

از هنگام آغاز بُحران سیاسی در یمن که بیش از همه در رقابت قبایل این کشور در کسب نُفود سیاسی و اقتصادی بیشتر و همچنین دسیسه چینی اجزای بوروکراسی آن علیه یکدیگر ریشه دارد، جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با کشتن بدون موجب حوثی ها توسط بمباردمان طیارات سعودی بی تفاوت بمانند به جانبداری از قبیله شیعه حوثی در برابر بمباردمان کشور شاهی عربستان دست زیر الاشه بنشیند و رُقبای سُنی کشور ایران در کشور های عربی آنچه که می خواهند علیه شیعه ها انجام دهند. همه می دانند جمهوری اسلامی ایران در قضایای عراق و سوریه و سرکوب گروه های داعشی و مخالفان رژیم بشار الاسد دست توانمندی دارد ایران در حال حاضر نه تنها با همکاری حزب الله در لبنان بلکه در سوریه و عراق بخاطر سرکوبی تروریستان نقش بارزی را بازی می کند سعودی هم با این حرکت خود در حقیقت به موج سواری روی آثار و پیامدهای خونین و فاجعه بار پرداخته تا به رویای جُنون آمیز خویش، می خواهد تبدیل به “قُدرت منطقه ای”، پر و بال بیشتری بخود بدهد.

 

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به عُنوان تنها پُشتیبان حوثی ها، شمرده نمی شود بلکه حزب الله در لبنان عراق سوریه اردن عمان و مردمان دیگر شیعه در اکثر نقاط دنیا از این حرکت سعودی راضی نیستند به باور من این حرکت سعودی گام به گام جنگ داخلی در یمن را تشویق کرده و به جلو رانده است. حاکمان کشور های غربی با ابراز شادمانی از تحولات ویرانگر یمن بشارت می دهند که “در یمن به سر کردگی عربستان سعودی چه انقلابی بُزُرگ شبیه انقلاب رُخ خواهد داد اما اگر این وضیعت و این حرکت عربستان سعودی ادامه پیدا کند این جنگ در قدم اول یک جنگ منطقه ای و بعد به جنگ فرا منطقوی تبدیل خواهد شد اگر در ویرانی یمن و کشتن حوثی ها ادامه داده شود.

 

حادثه یمن گام مهار نشدنی و بُلندی است که فروپاشی حُکومت آل سعود را نیز به دُنبال خواهد داشت.” تازه ترین رویدادها پیرامون یمن و مُداخله نظامی ایتلاف منطقه ای و فرا منطقه ای، بر این بستر به حرکت درآمده است. آتشی که نه تنها مردم یمن را خواهد سوخت بلکه به گونه پیوسته بر کشور های حوزه ای خلیج فارس بنزین ریخته و آهسته آهسته اینک می رود تا ابعاد خطرناک تر و مهارناپذیری بیابد. پیامدهای ماجراجویی رژیم سعودی اما فقط دامان مردُمان یمن را در شکل تبدیل میهن شان به باتلاق دولت شکست خورده و به بازیچه بدل شدن حاکمیت ملی نخواهد ساخت بلکه کشورهای دیگر را نیز در منجلاب از بدبختی ها گرفتار خواهد ساخت مُداخله گری کشورهای دیگر بدون فیصله ای شورای امنیت ملل متحد و هم همدستان شرقی و غربی آنها در یمن همچنین با تشدید دُشمنی ها در منطقه و به آشوب کشاندن قلمرو زیست مُشترک ملل آن، مردُم یمن را آماج تهدیدها و خطرهای پیش بینی پذیر و نیز غیرقابل پیش بینی قرار می دهد.

 

سعودی و هم پیمانان دیگر شان تا همینجا هزینه نابخردی و سبُکسری را بیش از تاب و توان خویش باید بپردازند آنها نیاز ندارند با ماجراجویی خارجی – فرقه ای نا عاقبت اندیشان به کام یک بُحران فلاکت بار تازه فرو روند. به باور نویسنده حمله نظامی به یمن که با مشارکت 10 کشور منطقه و حمایت آمریکا صورت گرفته است، این اقدام پیام آشکاری برای مقام های کشور های عربی و جمهوری اسلامی ایران دارد.

 

باید تاکید شود که حمله به یمن اقدامی از سوی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در ظاهر برای حفاظت از امنیت کشورهای عربی گفته شده است اما در یمن در واقع تنها حوثی که شیعه مذهب اند سرکوب می شوند این جنگ را من هم جنگ مذهبی می دانم و هم علیه جمهوری اسلامی ایران سعودی حوثی ها به ابزار رژیم ایران در منطقه می داند و می گوید حوثی ها اکنون به سراغ یمن رفته اند و پس از آن به سراغ کشورهای دیگر بشمول عربستان سعودی نیز خواهند رسید. سعودی ها می گویند حوثی ها خود تصمیم گیرنده نیستند بلکه رژیم ایران تصمیم گیرنده اصلی است اما جمهوری اسلامی ایران به این باور است که عربستان سعودی بدون هدایت و فرمان آمریکا کوچک ترین گام در سیاست های منطقه و فرا منطقه بر نمی دارد.

 

پاکستان نیز ماجراجویانه به دفاع از سعودی به اشاره ای آمریکا گام بر خواهد داشت افغانستان تا کنون خاموش است اما آتش را که در یمن شعله ور ساخته اند دامن کشورهای زیادی را خواهد گرفت و خدا ناخواسته باعث جنگ بین شیعه و سنی در کشورهای زیادی خواهد شد.

 

 

احمد سعیدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار